Tüm Haberler

Hayıtlı’dan Çıktım 3 Türküsünün Hikayesi

Milas’ın Kultak Köyü, Hayıtlı mevkiinde yaşayan Gülsüm adlı genç kızı, bedensel özürlü bir delikanlıyla nişanlarlar. Delikanlının bir ayağı diğerinden kısa olduğundan, herkes tarafından Topal diye anılır. Topal ile Gülsüm uzun bir nişanlılık dönemi geçirirler. Evlenmelerine az bir süre kala, kızın ailesi, kızlarına daha iyi bir kısmet çıktığı gerekçesiyle nişanı bozarlar. Gülsüm, yeni talipliyle nişanlanır.

Kendisine yapılan bu onur kırıcı davranışlar karşısında iyice içerleyen Topal, silahını alır, Gülsüm’ün evine gider, önce Gülsüm’ün babasını, sonra kızın yeni nişanlısını öldürür. Gülsüm’ü de sürükleye sürükleye kaçırır. Güvenlik kuvvetleri, Topal’ın peşine düşer, her yerde Gülsüm ile Topal’ı aramaya başlarlar. Delikanlı, Gülsüm’ü Oluklu’ya getirir, ama bu arada sürekli tartışmaktadırlar. Topal, sonunda kendini kaybeder, kızı bıçaklamaya başlar, hırsını alamaz, kızın cesedini parçalara ayırır, günlük ağacının dallarına asar. Bir de mektup iliştirir bir dala sonra da oracıkta kendini de vurarak, intihar eder.

***

Bu hikayenin bir başka varyantı da şöyledir:

Bodrum’un Taşlık mahallesinde yaşayan Topal Salih, Yeniköy’e yerleşir. Orada Sivrikız lakaplı bir kadınla evlenir. Topal Salih’in Hörü (Huriye) adında bir de üvey kızı vardır. Hörü’yeye Salih’in yanında çalışan Mustafa adlı bir gençle söz kesilir. Salih bir süre genci oyalar ve sonunda da kapısında çalışan birine kız veremeyeceğini söyler. Bu olay üzerine bunalıma giren Mustafa Hörü’yü kaçırır ve önceki varyanta da anlatıldığı gibi hem kızı hem de kendisini öldürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!