Tüm Haberler

Haçın’da Ermeni Zulmüne Ağıt 2 Türküsünün Hikayesi

Haçın, Adana’ya bağlı Saimbeyli ilçesinin eski adıdır. Haçın’da çok uzun yılar Ermenilerle, Müslüman halk yakın bir samimiyet ve komşuluk ilişkileri içinde yaşamışken, Adana’yı işgal eden Fransızların kışkırtmaları ile Haçın’da yaşayan Ermeniler müslümanlara karşı kıyıma geçmişlerdir.

Nüfusları az olmasına rağmen Fransızlardan aldıkları son model silahlarla, habersiz, gece evine kapanmış müslüman halka saldıran Ermeniler burada binlerce insanı, genç ihtiyar, çoluk, çocuk demeden katlettiler. Mala, cana, ırza saldırdılar.

Küçük çocukları büyük bir vahşet içinde kızgın su kazanlarında haşladılar, kadınların, erkeklerin derilerini süngü ile yüzdüler, binlerce insanı boğazladılar.

Ermenilerin bu vahşeti, bu katliamı Saimbey, Doğanbey ve General Osman Tufan Paşa kumandasındaki milis kuvvetleri yetişinceye kadar sürdü. Bu milli kuvvetlere Ermeni zulmüne karşı savaşan çevre milislerinden Gizik Duran’ın kuvvetleri de katıldı. Ermeni zulmü bastırıldı. Ancak kuvvetler gelene kadar binlerce Türk insanı Haçın’da toplu halde öldürüldü, işkenceye uğradı.

1918 yılında başlayan bu vahşi katliamın yankıları, bıraktığı acılar hiç bir zaman unutulmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!