Tüm Haberler

Yavuz Top

1243 43214
  • Doğum
  • Ölüm
  • Albüm Sayısı
  • Eser Sayısı

Biyografi

YAVUZ TOP

1950 yılında Erzincan’ın Tercan İlçesinde doğdum. O yıllarda Tercan ve civar köyleri Erzurum’a bağlı olduğundan, nüfusum Erzurum’un Aşkale İlçesine kayıtlıdır.

7 yaşımdan beri bağlama çalmaktayım. 1967 yılında, 17 yaşımda iken TRT İstanbul Radyosu sınavlarını kazanıp “Yetişmiş Bağlama Sanatçısı” olarak, hiçbir staj ve kursa tabi tutulmaksızın yayınlara katılmaya başladım. Müzik çevrelerinde süratli bağlama çalmam nedeniyle virtüöz olarak nitelendirilmekteyim.

1976 yılında açılan İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda “Bağlama Hocası” olarak görev yaptım. 1980 yılında bu görevimden ayrıldım. Halk müziğimizin çağdaşlaşabilmesi ve evrensel düzeye gelebilmesi için, çalışmalara başladım. Bunun için halk çalgılarından oluşan bir orkestra kurdum. Halk Müziği tarihimizde ilk kez “Çok Sesli Halk Müziği” denemeleri yaparak, televizyon ve radyolarda yayımlanmasını sağladım. Bu çalışmalar sırasında Halk Müziğindeki yaylı grubu ve bas eksikliğini görerek, Asya ve Anadolu kaynakları araştırmalarımla “Halk Müziği Konrbası, Halk Müziği Çellosu, Halk Müziği Kemanı, Yaylı Kopuz, ıklığ) yaptım ve Halk Müziği çevrelerinde kullanılmasını sağladım. Bu çalışmalarla müziğimizi geliştirirken o müziği üreten müzik aletlerinin de evrimini tamamlamasını ve kaybolmaya yüz tutmuş müzik aletlerimizin günümüzde yeniden kullanılmasını amaçladım. Bağlama sanatçılığının yanı sıra sesimi de kullanarak yedi tane kişisel, yedi tane de “Muhabbet Grubu” diye bilinen arkadaşlarımla albüm yaptım. Londra, Kopenhagen, Paris, Köln, Viyana, Amsterdam, Lahey, Metz, Berlin, Zürih, Lozan, Bern Sidney, Melburn, Frankfurt gibi dünyanın çeşitli kentlerinde halk müziğimizi başarıyla temsil ettim.

Tarihinde ilk kez Timur Selçuk Şefliğinde, Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler verdim.

Gerçekleştirdiğim film üzekleri ile çeşitli ödüller aldım. 300’e yakın halk türküsü derleyerek halk müziği repertuarımıza kazandırdım. ‘Gafil Gezme Şaşkın ve Yarim Senden Ayrılalı gibi çok sevilip söylenen türküler de bunların içindedir.)

Halk Müziği formunda 50’ye yakın türkü besteledim (Sevdiğim bir Gün Bana ve Bu dert Halkdan mı gelmiştir bunlardan sadece ikisi.)

Halk Müziğinin kuşaktan kuşağa aktarılabilmesi ve yaygınlaşabilmesi için, açmış olduğum müzik merkezinde yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Bunlar; Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum radyolarında ve çeşitli Devlet Korolarında ses ve saz sanatçısı olarak görev yapmaktadırlar.

Halen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde solist sanatçı olarak görev yapmakta.

İstanbul-Kadıköy’de adımı taşıyan “Yavuz Top Halk Müziği Merkezi”nde hocalık ve yöneticilik yapmaktayım.

Ülke insanımızı, çeşitli müziklerin etkisinden kurtarabilmek, kendi müziğimizin günün müzik ihtiyacı ve sovundunu yakalamakla olası olduğunu düşünüyorum. Halkı sevmenin yolunun halkın ürettiği güzellikleri (müzik, edebiyat vs.) sevmek ve kuşaktan kuşağa aktararak yaşatmakla ilgili olması gerektiği inancımdan dolayı yaşamımı bu anlayışa göre düzenlemiş durumdayım.

Lise mezunuyum, evliyim ve Ezgi ve Deyiş adında iki kızım var.

kaynak : https://guzelsanatlar.ktb.gov.tr/TR-3309/yavuz-top.html

Sanatçıdan Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!