Tüm Haberler

Ümit Bekizağa

1243 43214
  • Doğum
  • Ölüm
  • Albüm Sayısı
  • Eser Sayısı

Biyografi

Samsun’da doğan Ümit Bekizağa, 13 yaşında iken bağlamaya duyduğu ilgi ile halk müziğine ilk adımını attı. O yıllarda halk evlerindeki koro çalışmalarına katıldı. Daha sonraki yıllarda arkadaşları ile folklor derneği kurarak, faaliyetlerini sürdürdü.

Askerlik görevini bitirdikten sonra, Samsun’da bu çalışmalarını devam ettirdi ve Belediye konservatuarında Türk Halk Müziği Bölüm Başkanlığına getirildi. Bir süre sonra TRT İzmir Radyosunun açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını başarıyla kazanarak, 1982 yılında bu göreve başladı. Dört yıl İzmir Radyosunda çalıştıktan sonra, kendi isteği ile 1986 yılında Ankara Radyosuna tayin oldu. Bu arada saz sanatçılığının yanı sıra, türkü söylemeye de başladı. Bir çok radyo-tv programlarında sesi ve sazıyla sayısız türkü seslendirdi.

Bir çok kere, değişik görevlerle TRT’ yi temsilen, yurt içi ve yurt dışı konserlere katıldı.
Derlemeler yapıp, bir çok türküyü repertuara kazandırdı. Bu arada Radyo Denetleme Kurulu, Merkez Repertuar kurulu üyeliklerini de sürdürdü.

2000 yılında şeflik sınavını kazanarak koro şefi oldu. Lise mezunu olan Ümit Bekizağa, halen TRT’de bu görevini sürdürmektedir.

Sanatçıdan Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!