Tüm Haberler

Gizik Duran 6 Türküsünün Hikayesi

Saimbeyli’nin Kötün köyünden Gizik Duran, Mondros Mütarekesi sonrasında Fransızlar tarafından konulduğu Adana Cezaevi’den kaçmış ve Develi’nin Pungu köyünü merkez yaparak eşkıyalığa başlamıştı.

Bu sırada Mustafa Kemal Atatürk, Kilikya – Adana cephesini kurmak için Topçu Binbaşı Kemal Doğan’ı görevlendirmişti. Kemal Doğan, Güney cephesini kurarken Pungu köyündeki Gizik Duran ve çeteleriyle de konuştu ve onları ulusal kuvvetlere kazandırdı. Bundan sonra Gizik Duran ulusal kuvvetlerle birlikte Hacın’ın (Saimbeyli) Ermeni zulmünden kurtarılması için destansı mücadeleler vermiştir. Kurtuluş Savaşı süresince Fransızlara karşı yapılan çete harekatına da katılan Gizik Duran’ın bu çabaları Fransızların Kozan’ı terk etmelerine kadar sürmüştür.

Kozan, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli dağlık yörelerini çok iyi bilen Gizik Duran ölene değin silahıyla birlikte bu dağlarda dolaşmıştır.

Gizik Duran bir gece dağlardan Feke’ye giderken bir eski değirmende, Kel Kadı Osman tarafından vurularak öldürüldü. Anlatılanlara göre, Gizik Duran, Kel Kadı Osman’ın karısına göz koymuştu. O sıralarda Kel Kadı Osman askere gidiyor, Mersin’de askerlik görevini yaparken silahıyla birlikte kaçıyor ve bu silahla da Gizik Duran’ı vuruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!