Tüm Haberler

Gazi Paşa Uyanık Diye Uyudum Türküsünün Hikayesi

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kırşehir merkeze bağlı köylerin birinde Ahmet Ağa adlı toprak sahibi bir çiftçi, gündüzleri çift sürüp geceleri de öküzlerini otlatıyordu.

O günlerin ağır koşulları içinde yorgun düşen Ahmet Ağa, bir gece öküzlerini otlatırken uyuyakalmış, bunu gören hırsızlar öküzleri çalıp götürmüşler. Uyanıp öküzlerinin çalındığını farkeden Ahmet Ağa, Kırşehir’deki hükümet yetkililerine öküzlerinin bulunması için defalarca başvurmuş, bir kaç gün beklemesine rağmen bir netice alamamış.

Umutları tükenen Ahmet Ağa, düşünmüş taşınmış Ankara’ya gidip Gazi Paşa’ya durumu anlatmaya karar vermiş. Ankara’ya gelip Çankaya Köşkü’nün yolunu tutan Ahmet Ağa’yı görevliler, köşkün kapısından içeri almayınca o da çaresiz köşkün kapısında beklemeye başlamıştır.

Sabahları köşkün bahçesinde yürüyüşe çıkan Atatürk, iki gündür giriş kapısının yakınında bekleyen Ahmet Ağa’yı görünce görevlilere bu köylünün, nadas mevsimi burada niçin beklediğini sormuş, görevliler, “Paşam bu köylü sizinle görüşmek istediğini bize bildirdi. Biz de senin Gazi Paşa’yla ne işin olabilir diye isteğini geri çevirdik. Fakat adam çok inatçı bir türlü buradan ayrılmıyor.” demişler.

Görevlilerin davranışına çok sinirlenen Atatürk, köylüyü derhal içeri almalarını emretmiş. Köşkün kapısında karşılayıp makamına götürdüğü Ahmet Ağa’ya Atatürk, isteğini sormuş, Ahmet Ağa da gündüzleri çift sürüp gece öküzlerini otlattığı sırada yorulup uyuyakaldığı için hırsızlara öküzlerini çaldırdığını söylemiş. Atatürk, “Sen de uyumasaydın öküzlerini çaldırmazdın.” demiş, Atatürk’ün bu sözüne Ahmet Ağa “Paşam, Ankara’da Gazi Paşa uyanık diye uyudum.” karşılığını verince bu cevaba çok duygulanan Atatürk, İçişleri Bakanını huzuruna çağırıp, Ahmet Ağa’nın çalınan öküzlerinin 48 saat içinde bulunup evine teslim edilmesini, başaramazsa derhal istifa etmesini emretmiş.

Ahmet Ağa, kahvesini içip teşekkür ettikten sonra Atatürk’ün ısrarla verdiği yol harçlığını cebine koyup köşkten ayrılmıştır. Köyüne geldiğinde içişleri Bakanının direktifleriyle hırsızların yakalandığını ve öküzlerin bulunduğunu öğrenen Ahmet Ağa, Atatürk’ün bu yaklaşımından çok etkilenerek şu türküyü söylemiştir:

Adular elinden kurtuldu vatan
Yetişti imdada Gazi Paşamız
Sulh etti cihanı kurdu bir mizan
Terakki eyledi Gazi Paşamız

Garip millet ağlar iken güldürdü
Hırsıza hayına haddin bildirdi
Emreyledi öküzümü buldurdu
Adalet eyledi Gazi Paşamız

Sultanlar sultanı başımın tacı
Şu Ahmet her daim sana duacı
Dertliler dermanı dertler ilacı
Müsavat eyledi Gazi Paşamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!