Tüm Haberler

Firdevsim 2 Türküsünün Hikayesi

Hasan Kaya, 1955 yılında, Trabzon, Araklı ilçesi Anas köyünde doğdu. 6 yaşında Samsun, Hacıismail köyüne yerleşti. Okulundan mezun olduktan sonra bir atölyede çalışmaya başladı. Birgün çalıştığı atölyenin karşısındaki evin camında bir kız gördü. Zamanla ona karşı ilgisi ve sevgisi arttı.

O yemeğini yerken, o da yiyor, Hasan Kaya’nın kaşığı bıraktığını görse, o da bırakıyordu. Kızın adı da Firdevs’di. Bu sevgi ve ilgiyi kızın babası duymuş ve Hasan’ın ustasına gelerek:

– “Ya bu çocuğu bu atölyeden çıkar ya da bu atölyeyi kapat” demiş.

Ustası da Hasan’ı çok seviyormuş. Onu çıkarmaktansa dükkanını kapatmış ve Hasan da işinden olmuş.

Kızın babası sinirli ve kolay ikna olmayan bir yapıya sahipti. Hasan’ın babası da İstanbul Bayrampaşa’da gardiyan olarak çalışıyordu. Hasan, Firdevs’e olan aşkından geceleri gözüne uyku girmez oldu. Bağlama çalmaya ve sevdiği uğruna türkü yakmaya başladı.

İstanbul’dan bir haber gelmişti. Hasan Kaya’nın babasının parmakları bir kazada kesilmişti. Aceleden İstanbul’a gitmişti. Bunu fırsat bilen babası, Firdevs’i Rize’ye apar topar gelin vermişti. Bunu duyan Hasan’ın da dünyası yıkılmıştı. Kendini tamamen saza ve söze vermişti.

Ve bu aşkını herkese duyurmak için ilk plağının adını “Firdevs” vererek piyasaya sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!