Tüm Haberler

Davul Zurna Çalınıyor Türküsünün Hikayesi

Seferberlik onbinlerce Anadolu yiğidinin adını sanını bilmediği uzak cephelerde, çöllerde ölümlerine neden oldu. Kapılar kapandı, ocaklar battı. Gidenlerin binde biri bile geri dönmedi. 16-17 yaşındaki körpe gençler uzak Arap topraklarında şehid düştü. Anadolu bu acılarla dışardan sayısız düşman, içerden Ermeni zulmü ile yangın yerine döndü.

Pek çok cephede savaşa girmiş olan Osmanlı İmparatorluğu doğudan gelen Rus saldırılarını önlemek için vargücüyle doğu hudutlarında önlemler aldı. Ruslara ağır bir darbe vurmak ümidi ile Sarıkamış harekatı başlatıldı.

Her evden baba, oğul, kardeş bir kaç kişinin katıldığı seferberlikte, geride kalan en seçme Anadolu yiğitleri de Sarıkamış harekatı için toplandı.

Ağır kış şartları altında harekata hazırlanan 90.000 seçme yiğit 1915 yılının mart ayında Allahüekber dağlarında soğuğa yenilerek donup öldüler.

Donarak ölen 90.000 asker içinde Kayseri köylerinde, ilçelerinde oturan Afşarlar’dan da pek çok er vardı. Afşarlar çocuklarının acılarını ağıtlara döktüler.

Seferberlik ve Sarıkamış harekatı ile ilgili bu ağıtlar birbirinden güzel, bulunması zor, belge niteliğindeki ağıtlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!