Tüm Haberler

Dambasanlı Katil İbrahim Türküsünün Hikayesi

Yozgat’ın Dambasan köyünden olan Katil İbrahim, 1928-29 yıllarında askerde iken aynı köyden birisi, hanımını kaçırıyor. Askerlik dönüşü hanımını kaçıranı ve dört kardeşini öldüren İbrahim, hanımını da dağa götürüp öldürüyor.

Kaçıp Çiçekdağı Ömeruşağı köyüne gelen Katil İbrahim, yörede Deli Nurettin adıyla anılan birisiyle anlaşarak eşkıyalığa başlamıştır. Etrafına topladığı yedi kişiyle o zamanlar Keskin’e bağlı Yeniyapan Eski Kışla köyünü basmaya giderken, Keskin’in Tavözü köyü halkı kuşkulanıp bunlara müdahale ediyor. Sabaha kadar devam eden silâhlı çatışmada Katil İbrahim bu köyden Mustafa adlı şahsı vurup öldürüyor. Yedi kişi olan eşkıyalar, Yeniyapan köyüne kaçıyorlar.

O zamanlar Kırşehir’e bağlı Keskin jandarması, bunları takip ederek Yeniyapan köyüne geliyor. Eşkıyalardan Deli Nurettin, köyün muhtarı Haydar Ağa’nın kaynının oğlu olduğu için, jandarmalar Haydar Ağa’yı sıkıştırıyorlar. Haydar Ağa, yedi kişilik eşkıya grubunu jandarmaya teslim ediyor. Ankara’ya getirilip cezaevine konan bu kişilerden altısı berat etmişlerdir. Adam öldüren Katil İbrahim ağır cezada yargılanıp mahkum olmuş, 1950 Demokrat Parti’nin affından yararlanıp dışarı çıkmıştır. Çatışmada ölen Tavözülü Mustafa’nın türküsü:

Söykenin üstüne uzanmış yatmış
Sarı bıyığı da al kana batmış
Gavurun kurşunu ciğerin yakmış
Yiğidim oy yiğidim oy

Körpe fidanım da düştü kırıldı
Kuzgun geldi baş ucunda çevrildi
Ben sandım ki karlı dağlar devrildi
Yiğidim oy yiğidim oy

Ezrail de ardım sıra dolaşır
Kahpe düşman benim ile uğraşır
Yatırmışlar sığışmıyor teneşir
Yiğidim oy yiğidim oy

Kurbanlar olayım tor şahan sana
Niye gafil geldin zalim düşmana
Köyüm Tavözü de adım Mustafa
Yiğidim oy yiğidim oy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!