Tüm Haberler

Canfes Bibi’nin Oğlu Ali’ye Ağıdı Türküsünün Hikayesi

Çömelek, Mucur’a 5 km mesafede şimdiki adı Yeniköy olan ve Cavlak ile Çömelek diye iki parçadan oluşan küçük köylerden birinin adıdır. Bu köyde sözü sohbeti dinlenen, misafirsever, hayır öğütlü, iyi ata binen ve her gittiği yere tek başına atla gidip gelen, polis emeklisi kocasının ölüm aylığıyla geçimini sağlayan, saygıdeğer Osmanlı bir kadın olan Canfes Güngör yaşardı. Bu iri yapılı güçlü kadına herkes Canfes Bibi derdi.

Canfes Bibi bu köyde kocasından kalan ve konağı andıran, odasına çok önem verir, misafirlerini de bu odada ağırlardı. Köylüler bu odaya polisin odası derlerdi. Odanın içi oyma işlemeli tahta testilik, ayakkabılık, raf ve iki tarafında gömme dolaplar, duvar halıları, tahta sedirde ise yer minderleri ve halı yastıklar döşenmişti. Duvar halıları üzerine asılmış M. Kemal Atatürk’ün, İsmet Paşa’nm, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy ve diğer Kurtuluş Savaşı kahramanlarının büyük boy fotoğrafları sanki birer canlı tarihti. Odanın bir köşesinde ise Canfes Bibinin rahmetli eşi Hacı Mehmet Efendinin Cumhuriyetin ilk yıllarına ait polis kıyafetiyle arkadaşlarıyla birlikte çektirdiği resimler, ailesi ve çocuklarının resimleri geçmişi yadediyordu. Tavandaki ağaçlara mavi, kırmızı boya ile yapılmış ay yıldızlar odaya değişik bir hava veriyor, bu hava ile adeta Cumhuriyetin kokusunu farkında olmadan insan içine çekebiliyordu. Şimdi ise o oda ve o misyonun yerinde yeller esmektedir.

Bilindiği üzere ülkemiz 1960 yılları ve sonrası Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine yoğun işçi göçü vermeye başlamıştı. Bunlardan birisi de yukarıda adı geçen Canfes Bibinin oğlu Ali Güngör’dür. 1972 yılında Almanya’da iş kazasında hayatını kaybeden genç Ali Güngör için anası Canfes Bibi’nin ağzından Abdullah Altınok’un yaktığı ağıt bu şekildedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!