Tüm Haberler

Bodrum Hakimi 1 Türküsünün Hikayesi

İntihar eden Mefaret Hanım’ın öyküsü yarım asırdır filmlere konu oldu, türküsü Bodrum ve Milas yöresinin dilinden düşmedi ama kimse “gerçeği” bilemedi. Bodrum Hakimi, Tolga Çandar’ın çıkardığı “Türküleri Egenin 2” albümüne adını verdi. İşte size birden fazla gerçeği olan yaşanmış bir öykü.

Bodrumlular erken biçer ekini
Feleğe kurban mı gittin
Bodrum Hakimi

Türkiye’nin ilk kadın hakimlerindendi Bodrum Hakimi. Tek görev yeri Bodrum değildi elbet, ama Bodrumlular onu öyle sevmişlerdi. Bu dürüst, gözüpek, “erkek gibi” hakim hanıma saygıyla karışık bir sevgi duyuyorlardı. Aslen nereli olduğu önemli değildi, “Bodrum Hakimi” idi o.

“Mefaret Tüzün (Bodrum Hakimi) Tavşanlı 1906 – Bodrum 1954. Türkiye’nin ilk kadın hakimlerinden olan Tüzün, 24 Eylül 1951 yılında Bodrum’da göreve başladı. Keşiflere at sırtında gidip gelen hakime hanım, cesurluğu ve girişimciliğiyle kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazanmıştı. 1954’te kaybettiği nişanlısının ardından Tüzün’ün de beklenmedik ölümü, Bodrum’da büyük üzüntü yarattı. Bodrumlular, Hakim’e olan sevgilerini adına bir türkü yakarak yaşatmaya çalışmışlardır.”

Bodrum’da iz bırakanlar takviminde böyle tanıtılıyor Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün. Hakkında bundan fazlasını öğrenmek de pek mümkün değil zaten. Denediğiniz zaman resmi makamlardan da Bodrum’un yaşlılarından da aynı tepkiyi alıyorsunuz: “Niye soruyorsunuz? Geçmiş zaman, ne olmuşsa olmuş bitmiş işte, öğrenip de ne yapacaksınız?” Bodrumlular söz birliği etmişçesine 43 yıldır saklıyor Mefaret Hanım’ı ölüme götüren sırrı.

Mefaret Hanım’ın arkasından halkın yaktığı türküyü yıllar sonra seslendirip yeni albümüne alan Tolga Çandar, uzun süre bu sırrın izini sürmüş. Ama zar zor açtığı her kapının arkasında birbirinden farklı öyküler çıkmış karşısına.

Bunlardan bir tanesine göre, hakim hanım Bodrum’da bir gence idam cezası vermiş. Bunun üzerine çocuğun ağabeyi onu kaçırıp Turgutreis’in karşısındaki Çatal adalarında tecavüz etmiş. Bundan çok etkilenen Mefaret Hanım da dönüşte kendisini öldürmüş.

Anlatılan diğer öyküler ise ayrıntıları farklı olsa da Mefaret Hanım’ın ölümünün arkasında bir aşk olduğu yolunda. Bunlardan biri, “Bodrum Hakimi” filmine de konu olan öykü. Türkan Şoray’ın bütün azametiyle canlandırdığı muhteşem hakim hanımın hiçbir zor karşısında eğilmeyen başı sonunda bir aşka yenik düşüyordu. Ya sevdiği adama ölüm cezası verecekti, ya da… İkinci yolu seçti Bodrum Hakimi.

Şu Bodrum’un dağlarında ceylanlar dolaşır
Kara haber Mefaret Hanım’a pek tez ulaşır

Bodrum’da sıkı sıkı mühürlenmiş ağızlardan yarım yamalak dökülenler ise, hakim hanımın sevgilisinin filmdeki gibi bir suçlu değil, Bodrum’un savcısı olduğu yönünde. Ama bu aşkın Mefaret Hanım’ı neden intihara sürüklediği konusunda rivayet muhtelif. Karşılıksız değildi aşkı besbelli. Ama herhalde evlenemeyeceklerdi. Ama neden? Savcı evli miydi, ya da önce evlilik vaadettiği Mefaret Hanım’ı sonra terk mi etti. Büyük olasılıkla Bodrumlular pek sevdikleri hakim hanımlarına böyle gayrimeşru bir ilişkiyi yakıştırmak istemediklerinden susuyorlar bu konuda, takvimlerinde bile “nişanlısı” sıfatını kullanmayı tercih ediyorlar.

Mefaret Hanım’ın son gecesine ilişkin anlatılanlar ise daha da hazin. Milaslı Türk sanat müziği bestekarı Zeki Duygulu’nun konseri var o gece. Bodrumlular ciple Milas’ın yolunu tutuyor. Mefaret Hanım da aralarında. Ve o gece konserde bir şarkıyı tam üç kez çaldırıyor:

Uslu dur kadınım çıldırtma beni
Ben artık bildiğin o ten değilim
Bir başka yağmurla ıslak mendilim
Yeter artık ağlatma beni
Uslu dur kadınım çıldırtma beni
Dökülmüş yaprağım sararmış güzüm
Çiğli kirpiklerle yaşlıdır gözüm
Bu gurbet ellerde ben bir öksüzüm
Yeter artık ağlatma beni
Uslu dur kadınım çıldırtma beni

Bu konser Bodrumlular’ın Mefaret Tüzün’ü son görüşü oluyor. Tolga Çandar o gece kendini asan hakim hanımın ölümünün Bodrum’da ne büyük bir üzüntü yarattığını annesinden dinlemiş. O zamanlar henüz çocuk olan annesi tarlada çalışırken gelen ve mola veren otobüsü ve üstündeki cenazeyi hiç unutmamış. Yıllarca ne bu öykü düşmüş dilinden ne de Bodrum Hakimi’nin türküsü.

Hakim Hanım’ın memleketi Kütahya Tavşan
Hakim Hanım sen eyledin bizleri perişan

Bu Kütahya konusu da ayrı bir muamma. Takvimde de, türküde de Mefaret Hanım’ın Tavşanlılı olduğu söylense de bunun aslı yok gibi. Tavşanlı kaymakamıyla konuşan Tolga Çandar Hakim Hanım’ın bir süre Tavşanlı’da görev yaptığını, tıpkı Bodrum’daki gibi yöre halkı tarafından çok sevildiğini, giderken de gözyaşları içinde konvoylarla uğurlandığını öğrenmiş. Mefaret Tüzün’ün gerçekte Tekirdağlı olduğu sanılıyor.

Çandar, kendisini çocukluğundan beri derinden etkileyen bu kadının peşini bırakmamaya kararlı. Elinde Bodrum kaymakamlığından zar zor edindiği sararmış bir fotoğraf var. Hakim’in sevgilisi olduğu söylenen savcıyı aramış, bulamamış, akrabalarına sormuş, öğrenememiş, şimdi Adalet Bakanlığı’nda araştırmalarına devam ediyor. Bu arada da hiç olmazsa bir türküyle bu talihsiz kadına bir selam gönderiyor.

Türkü, Bodrumlular’ın yaktığı bir ağıt ama Milaslı radyo sanatçısı Nazmi Yükselen onu TRT repertuvarına girecek şekilde düzenlemiş ve 60’lı yıllarda plağa okumuş. İşin ilginç yanı, Tolga Çandar Yunan adası Kos’ta da dinlemiş bu türküyü. Hemen sormuş “bu ne?” diye, “karşıda yaşanmış bir öykü” demişler. Şimdi Tolga Çandar’ın sesiyle yeniden hayat buluyor “Bodrum Hakimi”nin öyküsü. Çok sade, tek bir bağlamayla, kırk yıl uzaktan yürekleri dağlamaya devam ediyor:

Nasıl astın Mefaret Hanım ipe de kendini
Altın makas gümüş bıçak ile doğradılar tenini

***

Dr. Halil Atılgan araştırmaları:

Çengel gecelerinde Bodrum Hakimi

Yıl 1965, Düziçi İlköğretmen Okulu’ndan yeni mezun olmuş çiçeği burnunda bir öğretmendim. İlk atamam Kastamonu’nun Azdavay ilçesinin Çengel köyüne çıktı. 27 Temmuz 1965 tarihinde göreve başladım. Çengel Adana’ya oldukça uzaktı. İklimi ayrı, gelenekleri ayrı. Biri Akdeniz, öbürü Karadeniz. Yaşayış da çok farklı. Yollar sarp, köy hayli uzaktı. İşte Bodrum Hakimi’yle de Çengel köyünde ilkokul öğretmenliği yaptığım sırada tanıştım.

Çengel, Batı Karadeniz Dağları üzerinde bir orman içi köyü. Sahilden Cide’ye (Karadeniz’e) uzaklığı 70–80 kilometre. Bu kadar yakın olmasına rağmen İstanbul’a gitmeyenler denizi hala görmemiş. Okulun bulunduğu Şatır Köyü iki dağın arasında. Diğer mezraların da merkezi. Onun için cami ve okul buraya yapılmış.

İstanbul, Anadolu’nun olduğu gibi Çengellilerin de ekmek kapısı olmuş. Her evden İstanbul’da bir çalışan vardı. Ekmek parası gurbetle özdeşleşmişti Çengel’de. Gurbet, ekmek ve su gibi. Onun için İstanbul’a müthiş bir göç vardı. Yeşilköy ve civarı Çengellilerin yoğun olarak bulundukları semtlerden biriydi.

Her hafta Pazar günleri İstanbul’dan Pınarbaşı’na (Eski adı Zarı Pazarı olan nahiye merkezi) bir otobüs gelir, yolcusu olan sevinçle nahiye merkezinin yolunu tutardı. O gün Pınarbaşı’nın pazarı olduğundan otobüsün gelişi de buna göre ayarlanmıştı. Nahiye merkezine ulaşım katır ve atla yapılıyordu. Köyle nahiye merkezinin yolu patika ve de oldukça zorlu bir yoldu. Pınarbaşı’na giden yol okulun dibinden geçerdi. Gidenlere sigara ısmarlar, postaneye uğramalarını tembihler, memleketten bir haber getirirler umuduyla pazarcıların dönüşlerini hacıyolu gibi beklerdim.

Çengel halkı müthiş rakı içerdi. Ben de rakı içmeye burada başlamıştım. Kastamonu ve Azdavay’ın o yıllarda rakı tüketiminde Türkiye’de ilk sıraya girdiği söyleniyordu. Köye okul yeni yapılmış, kumu, çakılı ve sair malzemesi de hayvan sırtında taşınmıştı. Ben okulun ilk öğretmeniydim. Beş parçadan oluşan Çengel’in en büyük parçası Gere idi. Gere, Zaim Köyü, Verve ve Çengel mezralarındaki öğrenciler Şatır köyüne geliyorlardı. Okula en yakın mezra Çengel ve Zaim Köyü idi.

Çengel, ilçe merkezine pek uzak değildi, ama ulaşım oldukça zordu. İlçenin yolu Pınarbaşı’ndan geçiyordu. İlçeye gitmek için nahiye merkezine (Pınarbaşı) atla veya yaya, sonra da Faiklerin minibüsüyle Azdavay’a ulaşmak gerekirdi. Minibüsü kaçırdığınız zaman kazaya gidememe kaygısı dolardı içinize. Ya ikinci kez minibüsün dolmasını bekleyeceksin, ya özel tutacaksın, ya da bir sonraki günü bekleyeceksin. Bu sıkıntılar yaşandıkça gurbet denilen mefhum çekilmez olurdu Pınarbaşı’nda. Gırtlağında gözyaşları düğüm düğüm. Ağlayamazsın. Yarını veya bir sonraki arabayı beklemekten başka çare yoktur artık. Onun için her araba sesi yeniden bir umut ışığı olurdu.

Azdavay’la Pınarbaşı 25–30, Çengel – Pınarbaşı yaklaşık 10–15, Azdavay’ın Kastamonu’ya uzaklığı da 70 kilometreydi. O yıllarda ilçenin nüfusu ise 2–3 bin civarındaydı. Hiçbir sosyal aktivitesi yoktu. Bir sineması vardı. O da haftanın belirli günlerinde çalışıyordu. O sinemada film seyretmek nasip olmadı. Fakat bir Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bağlama çaldım. Büyük sükse toplamıştı. Ondan sonra adım sazcı öğretmene çıktı. Azdavay ilçe merkezine bağlı öğretmenlerin hepsi tanımıştı. Adanalı Sazcı Öğretmen dendiğinde herkes bilirdi.

Çengel’de zamandan gayrı bol bir şey yoktu. Bakkal ve kahvehane memlekette kalmıştı. Temel ihtiyaç maddelerini nahiye, doktor ve sağlık hizmetlerini ise ilçe merkezinden temin etmek gerekirdi. İhtiyaçları zamanında gidermezseniz haliniz perişan olur, umutlar pazara kalırdı. Çengel’de park, bayram yeri, çarşı pazar yoktu. Yok, yoka karışmış, tuz yok sabun yoktu. Ama havası ve suyu güzel, doğayı tarif etmek imkansızdı. Görevin dışında nasıl vakit geçireceğimin hesabını yapar, köy eşrafından Niyazi Efendi (Niyazi Şen) ile nereye gidersek günü daha iyi değerlendiririz diye düşünür dururdum. Zaman akmayan bir sel, bense onun deryasında boğulan bir Halil Atılgan’dım.

O yıllar iletişim araçlarının az, 45’lik plakların yaygın olduğu dönemlerdi. Televizyon ise hiç yoktu. Uzun dalga Ankara Radyosu ile Mamak Muhabere, Meteoroloji ve Polis Radyoları da kısa dalgadan yayın yapan istasyonlardı. Bunları dinlemek de oldukça güçtü. Sonra her radyo da bu istasyonları çekmezdi. Adana, Erzurum, İstanbul Radyoları ise ancak hitap ettiği bölgelerden dinlenilebiliyordu. Tek yoldaşım dayımın öğretmen okulunda 35 liraya aldığı bağlama ile demirbaş dostum pikaplı radyoydu. Niyazi Efendi ile bir yere gitmemişsek ya radyo dinler, ya da evde bağlama çalardım. Bağlama çalmak Düziçi İlk Öğretmen Okulunun bir armağanıydı. Bu armağan zaman içinde çocuklarla ve köylüyle ilişkilerimi sıcak tutan en önemli bir araç olmuştu.

Şatır Köyü iki dağın arasında, okul ise hemen alt başta Pınarbaşı’na giden yolun üstündeydi. Gün batımından önce her taraf yemyeşil, gök masmavi olur. Güneş kaybolunca, yeşiller bir yağmur bulutu gibi çökerdi okulun üstüne. İt havlaması at kişnemesine karışır, hindiler biz de buradayız dercesine töm töm ederek koşar, garip ötüşleriyle akşamın sessizliğini bozarlardı. Okulla lojman arasındaki antene küçük bir kuş konar, tarifi mümkün olmayan hareketler yaparak gözden kaybolurdu. Bu ise hüzünlü bir Çengel akşamının ayak sesleriydi.

Okulun önünde üç büyük çam ağacı vardı. Hüzünlü akşamın gelişiyle onlara da bir sessizlik çökerdi. Akşam rüzgarıyla bozulan sessizlik bir uğultuya dönüşür, içimi burkar, sebepsiz bir korku sarardı her yanımı. Tarifsiz duygular içinde sancılı kadınlar gibi kıvranırdım. Yalnızlık kara bulut gibi çökerdi üstüme. Yalnızlığımı paylaşan tek dostum Niyazi Amca ve onun Çakır adındaki köpeği idi. Çakırla dost olmuştuk. İyi bakardım ona. Ekmek verir yemeğimi paylaşırdım. O beni, ben onu çok sevmiştik. Çakır evinde konaklamaz hep benimle yalnızlığımı paylaşırdı. Ayak sesimden geldiğimi bilir, Çakır dediğimde üstüme atlar, gece geç gelişlerime kızar gibi bir tavır takınırdı. Gözümün içine bakar, başını bir o tarafa bir bu tarafa çevirir. Nerde kaldın diye beni sorguya çekerdi sanki. Lojmanının küçük bir girişi vardı. Duldaydı. Oraya bir çul sermiştim. En soğuk günlerde dahi orda sabahlar, beni yalnız bırakmazdı. Çok sadıktı. Geceleri bazen ulurdu. Uluması içimi ürpertir, çiğrirdim. Kalkıp sus artık dediğimde ağlamaklı bir ses çıkartır, kuyruğunu tap tap vurur. Başını ön ayaklarının üstüne koyar, gözümün içine bakar, mahcup tavırlar içinde sanki benden özür dilerdi.

Yalnız gecelerim bitmek bilmezdi Çengel’de. Çam ağacından ve mezarlıktan gelen baykuş sesleri bazen Çakır’ın sesini bastırır beni ürkütürdü. Lambanın titrek ışığı pat pat ederek ürkütmelere ortak olur gazın bittiğini ritmik bir ölçüyle haber verir, üstelik camı da kirletirdi.

Önce de söylediğim gibi, Çengel’de zamanı değerlendirme araçlarım radyo, plak bağlamaydı. Bağlamanın ayrı bir yeri ve değeri vardı. O benim için anaydı, babaydı. Gözyaşlarıma mendil, gurbet türkülerinin çilekeş dostuydu. Onda dile gelirdi “Gurbet yolu gariplerin yoludur” türküsü. Bildiğim, öğrendiğim türküleri öğrencilere ve köylüye çalar söylerdim. Köylüler çok sevmiş, bağrına basmıştı beni. Bir dediğimi iki etmezlerdi. Kısa dalgadan dinlediğim plakları İstanbul’da çalışan Çengel köylüleri vasıtasıyla temin ederdim. Onun için hayli plak repertuvarım olmuştu.

Bir gün kısa dalgadan yayın yapan Sofya Radyosu’ndan Bodrum Hakimi’ni dinledim. Sözler beni çok etkilemişti. Hemen getirteceğim plaklar arasına not ettim. Plakları bize İstanbul’dan Papaz’ın Oğlu Mustafa (Eski Muhtar İbrahim Kuru’nun oğlu) temin ederdi. Birinde hayli kalabalık bir liste göndermiştim. Onu dahi zorsunmadan temin edip yolladı. Gelen on beş yirmi plağın içinde ilk döndürdüğüm Bodrum Hakimi oldu. Plak klasik sazlarla çalınıyor, Nazmi Yükselen tarafından da okunuyordu. Ön plandaki klarnet sesi sözlerle bütünleşerek yürek dağlıyordu. Plak dönüyor bense sözleri türkü defterime kaydediyordum.

Bodrumlular erken biçer ekini
Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hakimi
Nasıl attın Mefharet Hanım ipe de kendini
Altın makas gümüş bıçak ile doğradılar tenini

Hakim hanımın memleketi Kütahya Tavşan
Hakim hanım sen eyledin bizleri perişan
Nasıl attın Mefharet Hanım ipe de kendini
Çifte doktorlar doğradı o beyaz tenini

Sözler açık seçik bir hadiseyi anlatıyordu. O zamanlar Bodrum bu kadar popüler değildi. Veya popülerdi de ben bilmiyordum. Bodrum’u ve Tavşanlı’yı bu plakla duyuyor Mefharet Hanım’ın Bodrum Hakimi, memleketinin de Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi olduğunu anlıyordum. Parçayı dinleyen herkes de aynı şeyleri tespit edebilirdi.

Bodrum Hakimi, bekar odamın dip köşesine yerleşmiş masadaki pikaptaydı. Şanslıydı. Hiçbir pikapta dönmemişti bu kadar. Döne döne müzik kulağıma yerleşmiş, sözlerini ezberlemiş, bağlamaya da dökmüştüm. Dilimize tespih olan türkü artık repertuarımıza girmiş, Çengel gecelerinin de popüler türküsü olmuştu. Her içki masasında Niyazi Efendi ya plağı çaldırtır, ya da bana söylettirirdi. İşte Bodrum Hakimi’yle böyle tanışmıştım.

Yıllar bizi acısıyla tatlısıyla hamur gibi yoğurdu. Az gittik uz gittik. Kendimizi halk müziği ve folklor camiasının içinde bulduk. Bu camia beni bilimsel çalışmalara sürükledi. Yaptığımız araştırmaları, derlediğimiz türküleri yayımlama fırsatı verdi. Bu çalışmaları sürdürürken aklımda hep Kütahyalı Bodrum Hakimi vardı. Acaba bir gün, Çengel gecelerimi süsleyen, havasında katre katre gezinen, yalnız gecelerime fon müziği olan Bodrum Hakimi’ni araştırabilecek miyim diye düşünürdüm.

Aradan 31 yıl geçtikten sonra böyle ezgileri çalmayan TRT, Bodrum Hakimi’ni yeniden gündeme getirdi. 1965–66 yılında çok popüler olan Bodrum Hakimi 1997 yılında TRT kurumunun Radyo Sanatçıları Halk Müziği Programında İzmir Radyosu sanatçılarından Mustafa Özcan tarafından okundu. Beste olan Bodrum Hakimi anonimleşmiş olacak ki, TRT repertuar kurulundan geçerek yayın hakkını kazanmıştı. Ancak TRT den önce, Tolga Çandar, Yatağanlı Mehmet Topçu, Muğlalı Memiş Günüç Bodrum Hakimini kasetlere okumuş, Memiş Günüç kasetine Bodrum Hakimi adını vermişti. Böylece Çengel’deki yalnız gecelerimin baş plağı yıllardan sonra yeniden gündeme geldi. Doğrusu gönlümdeki geçmiş günlerimin gösterime girmesi, beni, aşka inandığım, şiirler yazdığım, mektup gelmedi diye kahrımdan rakı içip sarhoş olduğum yalnız gecelerime götürdü. Yavuklumdan gelen aşk mektuplarını yastığımın altına koyup, her fırsatta tekrar tekrar okuduğum günlerimi hatırlattı.

Yine TRT’deki bir başka programda bu sefer Bodrum Hakimi Nazmi Yükselen tarafından okunuyor, hem de derleyicisi ve kaynak kişisi olarak tanıtılıyordu. Bense türküyü Nazmi Yükselen’in bestesi olarak biliyor, bir televizyon veya radyo programı yaparak konuyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını arzu ediyordum. Çok istememe rağmen arzum gerçekleşmedi. Ama Bodrum Hakimi içimde hep uhde olarak kalmış, onu araştırıp höççetini öğrenmek ise benim için bir amaç olmuştu. Amacım 1990 yılında Kültür Bakanlığı’na geçtikten sonra gerçekleşti. Kültür Bakanlığı HAGEM Şube Müdürlerinden Sn. Ahmet Çakır’la birlikte 1996 ve 1998 yılında olmak üzere iki defa Bodrum’a gittik. Bu gidişler Ahmet Çakır’la birlikte hazırladığımız Bodrum Türküleri ve Oyunları kitabının hazırlanmasına vesile oldu. Türküleri ben, Sn. Çakır ise oyunları araştırdı.

Bodrum türkülerini araştırırken bende yıllardır esrarını koruyan Bodrum Hakimi perdesi de aralanmış oldu. Türkünün kaynağına ulaştık. Nasıl yakıldığını tespit ettik. Böylece içimdeki bilmece çözüldü. Sabırla koruk helva oldu. Gerçekleri öğrenmek ise beni çok mutlu etti.

Bir türkünün hikayesi

Bodrum, üç tarafı denizle çevrili, karadan Milas, Yatağan ve Ula ilçe sınırlarına komşu, tabii güzellikleriyle, deniziyle milletlerarası üne sahip turistik bir yöremizdir. Eski adı Halikarnas olan Bodrum’un il merkezine uzaklığı 90 km, Muğla’nın diğer ilçelerine göre zengin ve de farklı bir halk müziği yapısına sahiptir. Aydın, Denizli, Burdur illerinin, Acıpayam ve Fethiye ilçesinin halk müziği özelliklerinden etkilenmiştir. İlçe merkezi olarak zengin bir repertuara sahip olan Bodrum’un türkü karakterinde zeybek tavrının ve uslübunun hakim olduğu görülür. Araştırmalarımız esnasında kaynak kişilerin genelde bütün ezgilere ve bölge oyunlarına zeybek demesi de bu hakimiyetin bir ifadesidir. Ayrıca, “Evlerinin Önü” adlı ezgiye Dirmil Havası demeleri de komşularından oldukça etkilendiğinin bir kanıtıdır. Ancak, çevreden her ne kadar etkilenmiş olsa da, türküsüne Dirmil Havası dese de Burdur, Dirmil ve Fethiye’deki Teke Zotlamalarından hiç etkilenmediği bir gerçektir.

Ahmet Çakır ve Halil Atılgan, Bodrum Hakimi Araştırması, Bodrum – 1998

Şimdiye kadar Bodrum ve çevresinden 12 türküyü TRT, 37 türküyü de Kültür Bakanlığı Halk Kültürleri Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (HAGEM) derlemiş. HAGEM tarafından derlenen türkülerin 18 tanesi Repertuar Kurulu tarafından bazı türkülerin benzeri, varyantı olduğu gerekçesiyle değerlendirilmemiş, değerlendirilenler ise 19 tane olup ses kayıtları adı geçen genel müdürlük arşivinde bulunmaktadır. İncelenen ezgilerin içinde sözsüz parçaların olmayışı da Bodrum Halk Müziğinin ayrı bir özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bodrum’a ilk gidişimizde, yörenin mahalli sanatçılarıyla görüşmüştük. Bunlardan ilki Mehmet Topçu diğeri Rasim Eriş’ti. Mehmet Topçu Yatağanlı, Rasim Eriş Bodrum’luydu. Önce Mehmet Topçu ile Yatağan’da, sonra da Bodrum’da Rasim Eriş’le görüştük. Rasim Eriş, yörenin halk müziği özelliklerini bilen ve de keman çalan iyi bir kaynak kişiydi. Bodrum Hakimi türküsünün Yeniköy’den (Karaova-Mumcular beldesi) lakabı Çelik olan Mustafa Bacaksız’a ait olduğunu ifade etmişti. Çelik’in cümbüş çaldığını, Hayıtlı’dan Çıktım ve Karaova Düğünü Gece Kurulur adlı türkülerin de ona ait olduğunu ısrarla söylemiş, Bodrum Hakimi türküsünün hikayesini anlatmıştı. Bodrum türkülerini bilen emekli öğretmen Mehmet Uslu’da türkünün söz ve müziğinin Çelik’e ait olduğunu söyleyerek Rasim Eriş’i doğrulamıştı.

Bodrum’a ilk gidişimizde görev süremiz bittiğinden Bodrum Hakimi türküsünün sahibine ulaşamadan Ankara’ya dönmüştük. Ama yörenin bütün türkülerini tespit etmiş olanların hikayelerini derlemiş, hazırladığımız Bodrum Türküleri ve Oyunları kitabında yayınlamak üzere beklemeye almıştık.

Ahmet Çakır, Halil Atılgan, Rasim Eriş, Erol Köse, Bodrum Hakimi Araştırması, Bodrum – 1998

Derlediğimiz hikayeler arasında biri vardı ki yürek yakıcıydı. Yürek yakıcılığı kadar da yanlış bilgilerle bezenmiş, kaynak kişisi ve hikayesi hakkında ise değişik bilgiler veriliyordu. İşte bu türkü Bodrum Hakimi idi. Türkü, bütün yanlışlıklara rağmen zaman içinde hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş, popüler olmuş, çeşitli yayın organları vasıtasıyla çalınıp söylenmeye başlamıştı. Biz araştırma eksikliklerini tamamlamak ve Bodrum Hakimiyle ilgili gerçekleri ortaya koymak amacıyla tekrar Bodrum’a gitmeye karar verdik. Bu düşüncemiz 28 Nisan 1998 tarihinde gerçekleşti. İkinci gidişimizde eksiklerimizi tamamlayıp Bodrum Hakimi türküsüyle ilgili kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Yöredeki kaynak kişilerin çoğuna ulaştık. Doğruyu bulabilmek için kaynaklardan aldığımız bilgilerin müşterek olanlarını tespit ettik. Tespitlerimize göre üstüne türküler yakılan hakime hanımın adı Mefharet Tüzün, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinden. 24 Eylül 1951 yılında Bodrum’a tayin olmuş. Bodrum’a gelen ilk bayan hakimlerden. 1954 yılında da intihar etmiş.

Anlatılanlara göre intihar sebebi birkaç tane. Kaynakların en çok aktardığı; nişanlısının ölümünden sonra kendisini öldürmesi. Bir başka sebep: Hakim Hanım Bodrumlu bir gence idam cezası verir. Ceza alan kişinin abisi Hakim Hanımı Çatal Adaları’na kaçırarak tecavüz eder. Tecavüzden sonra meseleyi hazmedemeyen Mefharet Hanım kendisini öldürür. Bodrum Hakimi filminin konusu da buna yakın. Hatırlanacağı üzere filmde Hakim Hanım sevdiği gence ölüm cezası verecektir. Sevdiği gence ölüm cezasını veremeyince Bodrum Hakimi ikinci yolu seçmiş, aşkına yenik düşmüş, kendisini öldürmüştür. Diğer bir sebep de, aşık olduğu Bodrum Savcısının kendisini terk etmesidir.

Bu konuyla ilgili çeşitli söylentiler tespit ettik. Ama maalesef kesin bir sonuca ulaşamadık. Zira Hakim Hanım Bodrumluların sevgisiyle efsaneleşmiş, anlatılan her hadise de artık bir rivayet olmuştu. Ama gerçek olan Hakim Hanımın büyük aşkının hüsranla bitmesi ve Bodrumluların onu çok sevmesi, destanlaşan bu sevginin de Bodrum’da İz Bırakanlar takvimiyle gündeme gelip günümüze kadar ulaşmasıydı. Bulabildiğimiz tek yazılı kaynakta 1996 yılında yayınlanan bu takvimdi. Takvim, Bodrum Çökertme Gazetesinin sahibi Miyase Kalan tarafından yayınlanmış. Kasım ve Aralık ayları da Mefharet Hanım’a ayrılmış. Bodrum’da İz Bırakanlar takviminin Mefharet Hanım’a ayrılan yapraktaki hüzünlü resminin altında ise:

“Türkiye’nin ilk kadın hakimlerinden olan Tüzün 24 Eylül 1951 yılında Bodrum’da göreve başladı. Keşiflere at sırtında gidip gelen Hakime Hanım cesurluğu ve girişimciliği ile kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazanmıştı. 1954 yılında kaybettiği nişanlısının ardından Tüzün’ün de beklenmedik ölümü Bodrum’da büyük bir üzüntü yarattı. Bodrumlular Hakime Hanım’a olan sevgilerini adına türkü yakarak yaşatmaya çalıştı” satırları yer almaktaydı. Ama bu satırlar bize yetmiyordu. Biz, bir akşam Karaova (Mumcular) bölgesine gidip, Bodrum Hakimi türküsünün yakımcısı Mustafa Bacaksız’ı (Çelik’i) Yeniköy’de bulacak, konuyla ilgili bilgiler alacaktık.

Amacımızı Rasim Eriş, Ahmet Çakır, Erol Köse ile birlikte 29 Nisan 1998 tarihinde gerçekleştirdik. Akşam ezanı okunurken Yeniköy’e ulaştık. Çelik amcanın evi tarif ettiklerine göre hemen yolun kenarındaydı. Biraz gittikten sonra arabamız durdu. Araba sesine yaşlıca biri kapıya çıktı. Merakı her halinden belliydi. “Dar akşam kim acaba bunlar” dercesine karşıladı bizleri. Ben bu, Çelik amca olmalı diye düşündüm. Yanılmamışım. Hoşbeş ettikten sonra meramımızı anlattık. Çelik amca gönülsüz olsa da evine davet etti. Buna rağmen geriden geriden duruyor, bir şeyler söylemeyeceğini davranışlarıyla belli ediyor, Ankara’dan Kültür Bakanlığı’ndan geldiğimizi söylememize rağmen, “Bu işleri bıraktım, bende bir şey kalmadı. Daha dün bir bayan geldi. Yalvardı, yakardı. Ona da söylemedim” diyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse umutlarımız kırılmış, onca yolu boşuna tepmiş, üstelik Rasim Eriş’i de işinden gücünden ettiğimizin suçluluğu üstümüze karakuş gibi çökmeye başlamıştı. Zira Çelik amca kararlıydı. Hal hatır ederken kahvelerimiz geldi. Yudumlarken Rasim Eriş, Çelik amcayla koyu bir sohbet başlatmış yöre insanı olmanın verdiği avantajı kullanmaya çalışıyor, boş dönmemek için elinden gelen gayreti gösteriyordu. Biz, türkünün nasıl yakıldığını, kaç türkü yaktığını öğrenmeye çalışıyor, onu konuşturmak için dil döküyorduk. Sonuçta kararlı tavrımız galip geldi. Çelik amca bizimle röportaj yapmaya karar verdi. Ahmet Çakır hemen sohbete başladı. Çelik Amca kendini tanıttıktan sonra Bodrum Hakimi türküsünü nasıl yaktığını anlatmaya başladı.

“1950’li yıllarda benim çok hızlı olduğum, cümbüş çalıp düğünlere gittiğim dönemlerdi. Bodrum’a bir Bayan Hakim geldiğini duydum. O zamana kadar Bodrum’a bayan hakim gelmemişti. Hakim Hanım’ın halkla iç içe olması, at sırtında keşiflere gitmesi kısa zamanda dillere destan olmasını ve de Bodrum’da çok sevilmesini sağlamıştı. Anlatılanlarla bizim de gönlümüze taht kurdu. Efsaneleşti Hakim Hanım. Bir gün duyduk ki Hakim Hanım ölmüş. Nişanlısının ölümünden sonra kendisi de intihar etmiş. Cenazesine katılamadım ama bütün Bodrum halkının arkasından ağladığını, adının Mefharet, memleketinin de Kütahya, Tavşanlı olduğunu öğrenmiştim. Hakim Hanım’ın intihar etmesi beni çok etkiledi. Duygularımı dile getirmek, Hakim Hanımı da Bodrumluların gönlünde ilelebet yaşatmak istiyordum. Bunun da çaresi türkü yakmaktı. Düşündüğümü uyguladım. Kısa bir müddet sonra türküyü besteledim. Kendi aramızda türkü çalınıp söyleniyordu. Milaslı Nazmi Yükselen Bodrum Hakimine yaktığım türküyü duymuş olacak ki benden aldı ve plağa okudu. Plak çok tutuldu. Nazmi Yükselen altın plak kazandı. Bana telif hakkı ödemediği için mahkemeye vermek istedim. Ama yöremizin insanı olduğundan çevrem ve arkadaşlarım buna mani oldular. Hasılı altın plak kazanan eserimden beş kuruş boğazıma geçmedi. Adım dahi söylenmiyordu. Türkü dillere destan oldu. Filmi çevrildi, Bodrum ise efsaneleşti.

Türkünün popüler olduğu dönemde köye iki jandarma geldi. Beni aldılar götürdüler Bodrum’a. Niye götürdüklerini de bilmiyordum. Adliyeye vardığımızda mahşeri bir kalabalık vardı. Kalabalık da neyin nesi diye düşündüm. Jandarmalar kalabalığı yararak mahkemeye çıkardılar. Beni görenler işte türküyü besteleyen budur diye bağırıyorlardı. Ne türküsü ne bestesi dediğim de, “Bodrum Hakimi, Bodrum Hakimi” diye bir alkış tufanı koptu. O zaman anladım ki Bodrum Hakimi’ne türkü yakmam suç olmuştu. Mahkemeye çıktım. Hakim, şahsımla ilgili bilgileri aldıktan sonra “Sen kim oluyorsun da devletin hakimine türkü besteliyorsun? Mefharet Hanım’a yaktığın türkü herkesin dilinde, bu ne demek oluyor” diye ifademi almaya başladı. Şimdi meseleyi daha iyi anlamıştım. Hakim Hanım’a türkü yaktığım için devlet beni mahkemeye vermiş, tazminat davası açmış, ciddi ciddi de ifadem alınıyordu. Doğrusu mahkemeye düşeceğim hiç aklıma gelmemişti. Hakim tekrar sordu. “Niye türkü besteledin. Sen kimsin? Devletin Hakimine nasıl türkü yakarsın” dedi. Sinirimden ne diyeceğimi şaşırmıştım. Hakim biraz daha sert sorunca. Dayanamadım. “Hakim bey elini kaldır sana da türkü yakayım” dedim. Bu cevap hakimin hoşuna gitmiş olmalı ki beni serbest bıraktı. Adliyeden çıktığımda mahşeri kalabalık hala beni bekliyordu. Halk beni sokaklarda omuzunda taşıdı. “Yaşa Çelik, varol Çelik” diye inlettiler Bodrum sokaklarını.”

Hava yumuşamış, Çelik amca konuya kaptırmıştı kendisini. Ben, Çelik amca her ne kadar da çalmayı söylemeyi bırakmışsa da birlikte olmayı arzu ediyordum. Rica ettik. Sağ olsun kırmadı bizleri. Köyün alt başındaki lokantaya gittik. Çelik amca cümbüşünü getirdi. Bizimle oturdu masaya. O çaldı biz dinledik. Bodrum Hakimi’ni, Kara Ova Düğününü, Hayıtlı’dan Çıktım adlı parçalarını kendi sesinden kayıt ettik. Yeni parçalar da okudu. Okuduğu türkülerin hikayelerini de bir bir anlattı.

Gece hayli ilerlemiş, gitme zamanı da gelmişti. Evli evine köylü köyüne hesabı. Onlar evlerine biz Bodrum’a hareket ettik. Sn. Rasim Eriş ve Erol Köse dostlarımızın gayretleriyle verimli bir çalışmanın huzuruyla türkü çığıra çığıra, kayıt cihazımızdan Çelik amcayı dinleye dinleye Bodrum’a ulaştık. Saat 02:00 olmasına rağmen Bodrum sokakları hala hareketliliğini koruyordu. Otelimize ulaştığımızda Çelik amcanın sesi hala kulaklarımızda yankılanıyordu.

Ertesi gün sabah çorbalarımızı içtikten sonra Yatağan’a ulaştık. Yatağanlı mahalli sanatçı Mehmet Topçu ile ilgili çalışmalarımızı da tamamladıktan sonra Ankara’ya döndük. Böylece Bodrum çalışmaları sona ermiş Hakim Hanım türküsünün Bodrum perdesi de aralanmıştı. Ama bunun bir de Kütahya’sı vardı. Çünkü kaynakların verdikleri bilgiler ve türkü sözlerinden anladığımız kadarıyla Hakim Hanım Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindendi. Doğrusu bu perdeyi de aralamak gerekirdi. Konuyla ilgili bilgileri almak için Tavşanlı Kaymakamlığı’na mektup yazma, telefon etme gibi çareler üretirken 28 Haziran 1998 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kütahya’da yapacağı “Liseler Arası Halk Müziği Türkiye Finali” yarışmalarında seçici kurul üyesi olarak görevlendirilmem “körün taşı” gibi rast geldi. Gökte ararken yerde bulmuştum. Bu vesileyle Tavşanlı’ya kadar gider, konuyu orada sorar soruştururum diye plan yaptım.

27 Haziran 1998 tarihinde Kütahya’da idim. Öğretmen evine yerleştikten sonra Bodrum Hakimi ile ilgili çalışmaları gerçekleştirmek için araştırmaya başladım. Tavşanlı eski Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sn. Coşkun’un bu konuda bilgisi olduğunu tespit ettim. Sn. Coşkun’la telefonla görüşerek, 29 Haziran 1998 tarihinde Tavşanlı’da buluşmak üzere randevulaştım. Mefharet Hanım’la ilgili de bazı bilgiler aldım. Mefharet Hanım’ın Tavşanlı halkı tarafından çok sevildiğini, Balıkesir Balyalı, ilk görev yerinin Tavşanlı olduğunu, Bodrum’a tayini çıktığında büyük bir uğurlama töreni yapıldığını, yöre halkının arkasından günlerce gözyaşı döktüğünü öğrendim. Ayrıca Hisarlı Ahmet’in kasetini, Kütahya Türküleri kitabını da temin ettim. Yöre sanatçılarının kasetlerini aldım. Çok karlı bir gün geçirdim. Hele 29 Haziran 1998 tarihindeki randevu işin en karlısıydı.

28 Haziran 1998 tarihinde Kültür Merkezi Salonu’nda Liseler Arası Halk Müziği yarışmaları yapıldı. Sonuçlar da hemen açıklandı. Solo ve koro olarak yarışan ekiplerin ilk üçe girenlerine ödülleri verildi. Ödül törenin ardından topluca akşam yemeğine gittik. Fakat 19:00 haberlerinde duyduğum Adana depremi perişan etti beni. Lokmam boğazımda kaldı. Apıştım. Aptallaştım. Ne yapacağımı şaşırdım. Zira ben de Adanalı idim. Benden gayrı (eşim hariç) herkes Adana’da idi. Hemen telefona sarıldım. Telefonlar kilitlenmiş, Adana ve ilçeleriyle hatta Mersin’le dahi görüşmek mümkün değildi. Uzun bir telefon mücadelesinden sonra aklıma Ankara’dan eşimi aramak geldi. Belki Adana’dan onu aramışlardır diye düşündüm. Yanılmamışım. Eşimle görüştüğümde kesin olmamakla beraber bizimkilerde ölü ve yaralı olmadığını öğrendim. Aldığım bilgiler az da olsa yüreğime bir su serpti.

Deprem haberini öğrenince randevuyu iptal edip o gece Ankara’ya döndüm. Düşlediğim çalışma da depremin kurbanı oldu. Ama Hakim Hanım’ın Balıkesir Balyalı olduğunu öğrenmiştim. Tavşanlı araştırmasını yapamadık ama Balya olur diyerek konuyu beklemeye aldım. Balıkesir Bigadiç’te bu işlere aşina ve de türkü sevdalısı bir dostum vardı. Savcı Gökhan Göktaş. Hem onu ziyaret eder oradan da Balya’ya geçerim diye düşünüyordum. Düşüncemi 1998’i 1999’a bağlayan yılın başında gerçekleştirdim. Hem ziyaret hem ticaret açısından eşimle Balıkesir Bigadiç’e gittik. Çok arzu etmeme rağmen maalesef Bigadiç’ten Balya’ya yol düşüremedik. Ama işin peşini de bırakmadık. Savcı dostum Gökhan Göktaş konuyla ilgili bilgileri muhakkak bana ulaştıracağına dair söz verdi. Gerçekten de dost Gökhan Göktaş sözünü tuttu. Olağan üstü gayretiyle Balyalı Mefharet Tüzün’le ilgili gerekli bilgilerin bana ulaşmasını ve Balya Belediye Başkanı Sn. Zekai Bayram’la görüşmemi sağladı. Erdek Nüfus İdaresi’nden temin ettiği nüfus kayıtlarını bana ulaştırdı. Sn. Zekayi Bayram’dan, veraset ilamından, Erdek Nüfus Kütüğü kayıtlarından tespit ettiklerimize göre işte Bodrum Hakimi Mefharet Hanım’ın kısa hayat hikayesi:

Hakim Hanımın babası Müftü Halil İbrahim Efendi, Vardar göçmenidir. Önce İstanbul’a yerleşir. İstanbul Müftülüğü yapar. İskan yasasından yararlanan Müftü Halil İbrahim Efendi’ye Balıkesir’in Balya ilçesinin Kadıköy’ünün asar mevkiinden toprak, Erdek’ten de 800 kök zeytin ağacı verilir. Burada ikamet etmelerine rağmen Erdek kütüğünün Halit Paşa Mahallesi 206 hane, 1/85 cildine kayıtlıdırlar. Müftü Halil İbrahim Efendi’nin eşi Hatice, Libas’tan beş çocuğu dünyaya gelir. Bunlar Hafsa Hazire (1894-1937), Mehmet Baki (1898–1950), Nasiye Zeliha (1899–1920), Ahmet Abdülhadi (1904–1967), Fatma Mefharet (1910-1912, henüz iki yaşındayken ölür), Fatma Mefharet Tüzün (1914-1954, Bodrum Hakimi Mefharet Hanım)’dür.

Mefharet Hanım’ı Bahçıvan veya Asarlı Ahmet olarak bilinen kardeşi Ahmet Abdülhadi okutur. Bodrum’da İz Bırakanlar takviminde Hakim Hanım’ın doğumu 1906 olarak gösterilmişse de, Erdek Nüfus kütüğünden aldığımız kayıtlara göre Hakim Hanım 2 Mart 1914 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Esas adı Fatma Mefharet Tüzün’dür. 1942 yılında verdiği veraset ilamından Cumhuriyet Savcılığı İstanbul Ceza Evinde, Hakim adayı olduğu anlaşılmaktadır. Hukuk Fakültesi’ni bitirdiği, ilk göreve nerde ne zaman başladığı tespit edilememiştir. Ancak uzun müddet Kütahya Tavşanlı’da Hakim olarak görev yapmış, orada da gönüllere taht kurmuş, tayin olduğunda halk arkasından çok gözyaşı dökmüş, büyük bir törenle de 1951’de Bodrum Hakimi olarak uğurlanmıştır. İşte bu uğurlamayla Hakim Hanımın gönül defterine yeni bir sayfa açılmış, dillere destan olmanın sınırına biraz daha yaklaşmıştır. At sırtında keşiflere gidişiyle, adaletiyle, dürüstlüğüyle, insanları sevmesiyle gönülleri fethetmiş, ünü Bodrum ve çevresine yayılmış. Bodrum onunla, o Bodrum’la güzellikler yaşamış. Her insan gibi sevmiş sevilmiş. Yalnızlığını, sevgisini şarkılarla, türkülerle paylaşmış. Ama ne yazık ki yüreğine düşen sevdaya yenik düşmüş.

Gerek Tavşanlı’da, gerekse Bodrum’da gönüllere taht kuran Bodrum Hakimi Mefharet Hanım, 1914 yılında başladığı ömür yolculuğuna 18 Mayıs 1954 tarihinde son noktayı koymuş. Yakınları almış götürmüşler cenazesini Bodrum’dan. Mezarı belki Balya, belki Erdek, belki de İstanbul’da. Yıllar unutturamamış onu. Zaten hiç ölmemiş ki. Sevenlerinin gönlün de hep yaşamış. O artık bir efsane. Ölmeden bir gün önce, gece Milas’a Bestekar Zeki Duygulu’nun konserine giden, “Uslu Dur Kadınım Çıldırtma Beni” adlı şarkıyı aynı programda üç defa okutan bir Bodrum Hakimi. Yeniköylü Çelik amcanın telinde “Nasıl Attın Mefharet Hanım İpe Kendini” diyen bir Bodrum Hakimi.

O artık, bu satırları yazan 1966 yılında Kastamonu’nun Azdavay ilçesinin, Çengel köyünde çiçeği burnunda bir öğretmenin gecelerinin konuğu. Odada 1963 model pikabın iğnesiyle ses bulan bir Bodrum Hakimi.

Bodrumlular erken biçer ekini
Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hakimi

dizeleriyle haykıran, türkülerimizin nasıl yakıldığını, günümüze kadar da nasıl ulaştığını gösteren Bodrum Hakimi. O kısaca türkülerimizin geçmişiyle geleceği arasında bir köprü. O artık türkü olan bir Bodrum Hakimi.

***

“Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” adlı makalem Folklor Edebiyat dergisinde yayımlandıktan takriben bir hafta sonra (Folklor Edebiyat c.5, s.18, Ankara -1999) Milliyet gazetesi yazarı Hasan Pulur, yazıyı köşesinde dile getirmiş. Sonunda derginin telefonunu, adresini de vermiş. 9 Temmuz 1999 tarihli Milliyet gazetesini alanlar sabahın erken saatinde beni aradılar. İlk arayan Bekir Salim’di. Bekir Salim şiirle, edebiyatla uğraşan bir asker emeklisi. Hasan Pulur’un köşesinde Bodrum Hakimine yer verdiğini söylüyor, memnuniyetini de dile getiriyordu. Ben, Bekir Salim’in telefonundan sonra Hasan Pulur’un yazısından haberdar oldum. Hemen bir Milliyet gazetesi aldım. Üstat, Folklor Edebiyat dergisinde yazıyı okuduktan sonra, köşesini Bodrum Hakimine ayırmış. Yazıyı okudum. Hoşuma gitti.

Yazı, 1965 yılında Kastamonu, Azdavay, Çengel köyünde öğretmenlik yaparken Bodrum Hakimi türküsüyle nasıl tanıştığımı, Bodrum’da Hakim Hanımla ilgili yaptığım araştırmaları anlatıyordu. Hasan Pulur’u, 1965 yılında Çengel köyündeki öğrencilerim de okumuş olacaklar ki, bana ulaşmak için dergiyi aramışlar. Derginin sahibi Metin Turan da beni aradı. Bana ulaşmak isteyen öğrencilere, “Ev telefonunuzu vereyim mi” diye soruyordu. “Tabii ne demek” diye cevap verdim Metin’e. O da yazının ses getirmesinden oldukça mutlu olduğunu söyledi. Metinle vedalaştıktan sonra kimler arayacak acaba diye heyecanla beklemeye başladım.

İlk telefon Çengel’deyken babasıyla çok iyi görüştüğüm Ahmet Karaca’nın (Satı Bey) kızı Sevim Karaca’dandı. Sevim Karaca ailenin en küçük çocuğuydu. Onu birinci sınıfta okutmuştum. İsminden başka hatırladığım, beline kadar inen belikleri, tertemiz mendili idi. Telefonda titrek ve ürkek bir ses. Hep öğretmenim diyen Sevim Karaca 35 yıl sonra Halil Atılgan’a ulaşmanın sevinciyle ne diyeceğini şaşırmıştı. Halil Atılgan olduğumu anlayınca; “Hocam ben Sevim Karaca, Ahmet Karaca’nın kızı hatırladınız mı”. Sevim’in sesini duyunca içim ürperdi. Anlatamayacağım duygular çöktü serime. Bir ter boşandı. 20 yaşındaki Halil Atılgan’ı yaşadım. Öğrencilerimin Çengel’den ayrılırken, davulla zurnayla Geriş Tepesi’ne, Pınarbaşı nahiyesine kadar uğurladıkları geldi aklıma. Büyük küçük herkes arkamdan gözyaşı dökmüştü. Ben de ağlamış, onları unutmayacak bir Halil Atılgan olarak ayrılmıştım. Sevim Karaca çok küçük olmasına rağmen Çengel köyü ile Pınarbaşı arasındaki Geriş Tepesi’ne kadar uğurlamıştı beni.

Onu çok severdim. Az konuşurdu. Utangaç hali, sorduğum sorulara boynunu çekerek cevap vermesi gözlerimin önüne geldi. Tırnak yoklamasındaki elini uzatışı, beyaz yaka siyah önlüğüyle, tertemiz mendilini gösteren Sevim Karaca 35 yıldan sonra beni telefonla arayan ilk kişiydi.

“Hatırladınız mı? Ben Ahmet Karaca’nın kızı” dediğinde, cevabım “hiç kimseyi unutmadım ki oldu”. Sevim’e “Hele seni hiç unutmadım” dedim. Çok sevindi. Sevim’le başlayan telefon trafiği telefonumuzun kilitlenmesine kadar gitti.

İkinci arayan da Cemile Çengel’di. Çok iyi hatırlıyorum okul numarası 54’tü. Soyadını Çengel köyünden alan bir ailenin kızıydı. Cemile’yi iki yıl okutmuştum. Babası yoktu. Onun için de bir burukluk vardı üstünde. Oldukça da utangaç ve asabiydi. Taralı saçları kuluncundan beline kadar inerdi. Konuşmayı sevmezdi. Ben ise ona söz verir, konuşmasını sağlamaya çalışırdım. Sevdiğim öğrencilerdendi. Beni çok sevmesine rağmen hiç belli etmezdi. Uğrun uğrun bakışlarını yakalar, ben de kendisi gibi bakmaya çalışırdım. Benim de kendisi gibi baktığımı görünce, hemen başını çevirir yüzünü kapatırdı. Güzel türkü söylerdi. “Pencerede tül perde” diye bir türkü okumuştu. Müzik derslerinde zaman zaman o türküyü söyletirdim. Cemile Çengel sesimden tanıdı. 35 yıldan sonra sesimi tanıyan Cemile Çengel’e ne denilebilirdi ki.

Üçüncü arayan da Niyazi Şen’di. Niyazi, Çengel’de beni kucaklayan, bana bir oda tahsis ederek kahrımı çeken, köye okulun yapılmasını sağlayan, Niyazi Şen’in torunuydu. Niyazi amcayı çok severdim. Yol görmüş, umur görmüş, oturup kalkmasını bilen, uzun zaman muhtarlık yapmış, köylüler tarafından da sevilip sayılan biriydi. Lojman inşaatı bitmediği için yapılıncaya kadar beni evinde konuk etti. Ailesi de çok iyiydi. Zamanla beni de aileden biri saydılar. Niyazi amca beni bir gün görmese merak eder, nerede isem arar bulurdu. Üç erkek, beş kız babasıydı. Akraba evliliği yaptığı için ikisi erkek, biri kız olmak üzere üç çocuğu ahrazdı. Ahraza Çengel’de samut denirdi. Samutların büyüğünün adı Hasan, küçüğü Ahmet, kızın adı da Altın’dı. Hasan çok başarılı ve de zekiydi. Elinden uçan ve kaçan kurtulurdu. Beni de çok severdi. Geçtiğimiz yıllarda kalp krizinden öldü. Ahmet ve Altın sağ. İşte Niyazi Şen, Samut Hasan’ın oğlu, Niyazi amcanın da torunu.

Dedesinin evinde kaldığım için Niyazi’yi okula gelmeden tanımıştım. Onu herkes, A Niyazi diye çağırırdı. Bu çağırış Çengel’e özgüydü. Ben de A Niyazi diye çağırırdım. Küçük Niyazi’nin yalpa vurarak koşması hep gözümün önünde.

Arayanlardan biri de Ahmet Karaca’nın oğlu Sadık Karaca idi. İlkokul birinci sınıfta öğrencim olmuştu. Sadık Karaca’yı da babasının evine sıkça gittiğim için okula gelmeden tanımıştım. O da kardeşi Sevim Karaca gibi sessizdi. Babalarının gün gürmüş, konuşmayı seven, köyünde kültürlü kişilerinden olmasına rağmen çocuklar içine kapanıktı. Tanıdığım, konuşmayı sevmeyen Sadık, telefonda bülbül gibi şakıyordu.

Köylüleri sordum. Gücük Mehmet’in, Papaz Muhtarın öldüğünü, İstanbul Küçük Çekmece’de lokanta çalıştırdığını, yazın da köye gittiklerini, Çengellilerin derneğini kurduğunu, Azdavaylılar derneğinin de yönetiminde olduğunu söyledi. 35 yıl Sadık’ı ne kadar değiştirmişti. Bilmediğim bir çehrenin dilinden bal akıyordu sanki. Hayli malumat aldım. Köylülerin çoğu İstanbul’a yerleştiği için okulun da kapandığını söyledi.

Sadık telefonumu, öğrencilerin çoğuna vermiş olmalı ki günlerce telefonum susmadı. Arayan arayana, Sekiz Süleyman, Dokuz Süleyman, Mahir Kuru, Şaban Uzun, daha adlarını hatırlayamadım öğrencilerim. Yıllardan sonra onların sesini duymak ne büyük mutluluktu. “Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” yazısı beni nerelere götürdü. Hayatımın en mutlu dakikalarını yaşadım. Anlatılmaz, paha biçilmez, kağıda kaleme sığmazdı yaşadığım mutluluklar.

Telefon trafiği takriben on gün devam etti. Bu zaman içinde başka bir telefon daha aldım ki, Aşık Nizari’nin dediği gibi: “Bin derdim var idi bir daha oldu / Derdimin dermanı aman ha aman”. İşte öyle bir şeydi. Arayan Hayrettin İvgin’di. Hayrettin Bey’e Adalet Bakanlığından bir daire başkanı benimle görüşmek istediğini söylemiş. Hem de Bodrum Hakimi yazısıyla ilgili. Adalet Bakanlığı devreye girince ürperdim doğrusu. Aklıma Hakim Hanıma beste yapan, türkü yakan Bodrum’un Çiftlik köyünden Mustafa Bacaksız, namı diğer Çelik amca geldi. Çelik’in Bodrum Hakimine yaktığı türkü popüler olup altın plak alınca, bir gün iki jandarma gelmiş, doğru Bodrum Adliyesi’ne götürmüş garibimi. Devletin hakimine türkü yaktığı için yargılanmış. Ben de kendi kendime bu kadar güzellikleri yaşadıktan sonra yazı bizi de yargıya götürdü diye düşünmedim desem yalan olur. Heyecanla daire başkanını aradım. Başkan yerindeymiş. Görüştük.

Başkan, Hasan Pulur’un köşesinde “Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” yazısından sonra, dergiye ulaşarak yazının tamamını okuduğunu, Hakim Hanımın intihar sebebinin çok dikkatini çektiğini, 17 Mayıs 1952 tarihinde intihar eden Hakim Hanımın dosyasını buldurduğunu, bir takım bilgi ve belgeler tespit ettikten sonra bana ulaşmak için de Hayrettin İvgin’i aradığını, tespit ettiği bilgi ve belgeleri bana vereceğini söyledi.

Nasıl sevindim anlatamam. Başkandan randevu alarak bir gün sonra makamına gittim. Gerçekten dosya elinin altındaydı. Dosyayı bana vermedi. Ama tespit ettiği notları, Hakim Hanımın Kütahya Tavşanlı’da hakimlik yaparken bir şikayet üzerine alınıp Bodrum’a gönderildikten sonra zamanın Başbakanı Adnan Menderes’e çekilen çok sayıdaki telgraf örneklerini gösterdi. Ama Hakim Hanımın hangi sebepten intihar ettiği dosyada ve otopsi raporunda da belli değildi. Ancak intihar ettiği, Bodrum’da göreve başladıktan sonra sıkça rapor aldığı, psikolojik tedavi gördüğü, rahatsız olduğu konusunda bilgiler bulunduğunu söyledi. Sicil dosyasındaki resmini de verdi.

Daire başkanının verdiği bilgilerle Bodrum’dakiler birbirini tutmuyordu. Başkana göre, Hakim Hanım bunalım sonunda intihar etmişti. Hakim Hanımın intihar sebebi beni kısmen aydınlatmış olsa da istenilen sonuca ulaştığım söylenemezdi.

Bodrum Hakimi yazısının yayımlanmasından birkaç ay sonra telefon çaldı. Kaldırdım. Arayan Çengel köyünden öğrencim Sadık Karaca idi. Hoşbeşten sonra Sadık beni fazlasıyla memnun edecek bir haber verdi. “Hocam benim İstanbul Küçük Çekmece’de lokantam var. Bizim dönem öğrencilerinin hepsine haber verdim. Toplanacaklar. Sizi de bekliyoruz” dedi. Benim için haberlerin en güzeliydi. Katmerli bir haberdi doğrusu. “Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” beni 35 yıl sonra öğrencilerimle buluşturuyordu. Herkese nasip olmayacak bir buluşmaydı bu. Gözlerim dolu dolu telefonu kapattım.

Telefonu kapattıktan sonra, “Çengel Geceleri” geldi aklıma. Çengel’deyken Ilıca köyüne okul gezisi yapmıştık. Köy Pınarbaşı kalyonunun hemen bitiminde kurulmuştu. Ilıca Çayı okulun dibinden geçiyordu. Çocuklara suya girmeyeceksiniz dediğim halde dinlemeyip girmişlerdi. Yıkandıkları yere geldim. Benden habersizlerdi. Suya girenlerin çamaşırlarını topladım. Haydi bakalım benim sözümü tutmayanların cezası budur demiştim. Nasıl da pişman oldular. Bir müddet sudan dışarı çıkamadılar. O zaman köyün İlkokulu Müdürü İzzet Demirci idi. Bağlama çalardı. Onun için de iyi anlaşırdık. O günler canlandı gözümde. Hey gidi günler diyerek geçmişi hatırladım. Dile kolay, koca 35 yıl geçmişti. Acısıyla tatlısıyla 35 yıl. Cahit Sıtkı’nın dediği gibi ömrün yarısıydı.

Çengel gecelerinin yalnız adamı 35 yıldan sonra öğrencilerine kavuşuyordu. Çok mutluydum. Bizim için mutluluk Kaf Dağı’nda akan bir çeşme değildi artık. Gönlüm yıllardan sonra saçlı sakallı, çorlu çocuklu öğrencilerime kavuşmanın heyecanıyla dolup taşıyor, kanatlı bir kuş olmuş daldan dala uçuyordu.

Daldan dala uçan deli gönül bizi aldı götürdü Düziçi İlköğretmen Okulu yıllarına. Kendi ciltlediğim kırmızı kaplı hatıra defterinin satırlarına. Azdavay’la, Zarı (Pınarbaşı’nın eski adı) ile ilgili hiçbir şey yok mudur diye sayfaları karıştırdım. 10 Kasım 1965 tarihinde yazılmış otelci, Pınarbaşı’nın Karafasıl köyünden Mehmet Çiftçi’nin satırlarına rastladım. Bakın neler yazmış otelci Mehmet amca:

“Sayın Halil Hoca Evladım;

10 Kasım 1965 günü ziyaretinize geldiğim zaman bana gösterdiğin hüsnü teveccühten ve böyük ikram benim size karşı ilk gördüğüm zaman yaptığım iltifatın yanında çok küçük kaldı. Beni hakikaten mahcup ettin. Buna mukabil sizlere hizmet etmek vazife olmuştur. İnşallah çalışırız. Sizlere hatıra olarak şu aciz kalemimle size hatıra bırakırdım. Sizleri Ulu Tanrıya emanet eder hayırlı ve başarılı işler temenni ederim. 10 Kasım 1965. Pınarbaşı bucağından otelci Karafasıl köyünden Mehmet Çiftçi”. (İmza)

Mehmet amcayı çok severdim. Baba oğul gibiydik. Parasız kaldığımda borç alır aybaşında da öderdim. Verdiği parayı unutmamak için yazardı. “Oğul bu itimatsızlık değil unutmamak içindir. Sen de verdiğini yaz” derdi. Az konuşur, öz konuşurdu. Otel dolmadıkça kaldığım odaya müşteri almazdı. “Evladım” diye hitap etmesini severdim. Demokrat Partiliydi. Son Havadis gazetesi okurdu. Çok dürüstü. Pınarbaşı’ndaki bakkallar hakkında da zaman zaman bana bilgiler aktarırdı.

Pazar günü Pınarbaşı’nın pazarıydı. Köylüler ihtiyaçlarını buradan karşılarlardı. İhtiyacım olduğunda Pınarbaşı’na ben de gider, Mehmet amcayı da ziyaret ederek gönlünü hoş ederdim. Gitmediğim zamanlar bizim köylüleri bulur selam gönderirdi. Mehmet amca irtibat büromdu sanki. Yörede okuyup yazan üç beş kişiden biriydi. Bana göre hayli yaşlıydı. Öleli kaç yıl olmuştur kim bilir. Belki de otelci Mehmet’ten geriye kalan tek hatıra defterime yazdığı iki satır yazıdır. Vay Karafasıllı otelci Mehmet Ağa vay. Şimdi çocuklarında bile seni hatırlatacak hiçbir şeyin yoktur belki. Halbuki sen ne iyi insandın. Gariplerin, kimsesizlerin dostuydun. Karacaoğlan’ın dediği gibi “Adın ne idi unuttum / Çağırmayı çağırmayı.” Ben bile otelinin adını dahi hatırlayamıyorum.

Mehmet amcadan başka Ilıca Köyü Öğretmeni İzzet Demirci’nin satırları da varmış defterde. O da birkaç satırla duygularını dile getirmiş:

“Kıymetli Meslektaşım Halil Bey;

Sizlerle tanıştığım ilk andan itibaren değerli ve meziyetli bir arkadaş olduğunu kestirebildimdi. Aramızda neşeli saatler gelip geçti. Daima birbirimizi unutmamak için bu satırlarımı karalıyorum. Bu yalan dünyaya elveda olsun. Hayatta üstün başarı ve muvaffakiyet dilerim. Saadetler. Sizleri kalbinde yaşatacak olan (…) arkadaşın Kastamonu vilayeti Azdavay kazasının Ilıca Köyü Öğretmeni İzzet Demirci.” (İmza ve tarih yok)

İzzet Demirci şimdi nerededir. Ne iş yapar. Öldü mü, sağ mı bilemiyorum. Onu hep “Irmaktan geçemiyom / Düş gördüm seçemiyom” türküsüyle hatırlıyorum.

İşte ben böyle eski günleri yaşarken beklediğim telefon geldi. Arayan Sadık Karaca idi. Buluşma gününü bildirdi. Buluşma yerimiz Bayrampaşa Otogarı’ydı. Kavlimize göre ben saat 15:00 sularında otogarda olacaktım. Dediğimiz gibi oldu.

Sadık’ı 1966 yılından bu yana hiç görmemiştim. Ben tanıyamazdım ama o beni tanır diye düşünüyordum. Otobüste giderken Çengel’in yalnız gecelerinde günlük tutmadığıma hayıflandım. Öğrencilerimle yaşadığım hatıralarımı günü gününe yazsaydım ne kadar güzel olurdu dedim. Gerçekten de yazılı olmayan her hatıra zaman denilen ırmakta kaybolup gidiyor. Şimdiki aklım olsaydı neler yapmazdım Çengel’de. Yörenin bütün folklor ürünlerini derlerdim. Hiçbir derleme yapmadım Çengel’de. Çünkü aklımız ermiyordu. O zamanlarımın boşa geçmesini hayatımın yaşanmamış günleri olarak kabul ediyorum. Kastamonu özellikle Azdavay, Pınarbaşı hiç el değmeyen yörelerimizdendi. Kim bilir neler çıkardı. Ama geçmişi geri getirmek mümkün değil. Onlar hep geride kaldı. Ama hiç olmazsa “Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” ortaya çıktı. “O da benim için en büyük avuntu kaynağı oldu” diyerek kendimi teselli ettim.

Bu düşüncelerle Bayrampaşa Otogarı’na indim. İner inmez çocuklar hemen tanıdı. Ağzım alışmış “çocuklar” demeye. Halbuki hepsi de saçlı sakallı kocaman adam olmuşlar. 1965 yılında 8–10 yaşında olan çocuk, 35 yıl sonra kaç yaşında olur varın siz hesap edin.

Sadık Karaca, Niyazi Şen ve bir öğrencim daha vardı karşılamaya gelenlerin içinde. Adını hatırlayamıyorum. Çocuklarla sarmaş dolaş olduk. Ana özlemiyle kucaklaştık. Sevinç gözyaşlarımız aktı. Ağlıyorduk. Neden ağlıyorduk. Doğrusu, nedene, niçine cevap vermek çok zordu.

Sadık Karaca “Hocam hiç değişmemişsiniz. Sadece saçlarınız beyazlanmış” dedi. Takıldım Sadık’a. Kuzgun yavrusuna hep “Appağım yavrum appağım dermiş, sizinki de kuzgunun hesabına döndü.” Niyazi Sadık’ı destekledi. “Hocam Sadık doğru söylüyor”.

Kavuşma seramonisinden sonra eşyalarımı arabaya koyarak Küçükçekmece’ye doğru hareket ettik. Buluşma vakti akşamdı. Sadık’ı lokantasına bıraktıktan sonra Niyazi’lere gittik. Akşam denilen saatte lokantada buluştuk. Ben içeriye girince bütün öğrencilerim ayağa kalktı. Hayli kalabalıktı. Beni öğretmen masasına oturttular. Yoklama yapıldı. Yoklamadan sonra numara sırasıyla herkes benimle ilgili hatırasını anlattı. Gözlerim dolu dolu dinledim. Sahneye koyduğumuz piyesler, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, okul bahçesini ağaçlandırmamız, voleybol sahası yapmamız anlatıldı. Mutluluk gözyaşları sel oldu aktı. Bu bir sevda değildi. Aşığın maşukuna kavuşması hiç değildi. Bu başka bir kavuşmaydı. Yıllarca biriken özlemlerin bileşimiydi. Evet, adını koyamadığım duyguların bileşimiydi bu.

Bana bağlama çaldırttılar. Ben çalarken Mahir Kuru gözlerinden siyim siyim döküyordu. 8 Süleyman, 9 Süleyman, Mustafa Kuru da gelmişti. Mustafa Kuru Muhtar Papaz’ın oğlu, Mahir Kuru’nun da babasıydı. Çengel’de iken çok samimi idik. Hayli yaşlanmıştı. Yanıma oturdu ve de hiç ayrılmadı.

Çaldık söyledik. Ayrılık saati geldiğinde Mahir Kuru hala ağlıyordu. Ağlamak da güzeldi. Hele böyle bir günde daha da güzeldi. Kısaca o gece Kerime Nadir’in romanı gibi, “Ömrümün Tek Gecesi” oldu. O gece anlatılamazdı. Evet, doğru söylüyorum anlatılamazdı. Yaşamak gerekirdi. Hayatımda yaşamadığım mutlulukların sevinci vardı gözlerimde. Bitmesini istemediğim dakikalar su gibi akıp gitti. Tanrı’ya şükür ki böyle bir geceyi yaşattı bana. Minnettarım.

“Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” yazısının yaşattığı güzellikler bununla da bitmedi. Bu yaşadığım güzellikler kışındı. Aynı yılın yazında tatil için Antalya’ya gittik. Kemer Beldibi’nde bir otelde kalıyorduk. Antalya Radyosu’nda Prodüktör dostum Hüseyin Aslangiray’ı ziyaret ettim. Çok mutlu oldu. Hasret giderdik. Kendi yaptığı canlı yayın programına katılmamı istedi. Memnuniyetle dedim. Belirlenen gün ve saatte Antalya Radyosu’nda Hüseyin Aslangiray’ın programına konuk oldum. Konumuz kültür, araştırma, folklor vb. idi. Kısaca kendimi tanıttıktan sonra, spiker hangi araştırmanın daha çok etkilediğini, iz bırakanın hangisi olduğunu, nasıl başladığını, geliştiğini sordu. Araştırmacılığımın Düziçi İlköğretmen Okulu’ndan, Köy Enstitüsü bulaşığı olduğumdan kaynaklandığını, en etkileyici araştırmamın da “Bodrum Hakimi” olduğunu, yaşadığım hatıraları da program akışı içinde özetledim. Halk Edebiyatımızdaki turna motifiyle ilgili de bir araştırma yaptığımı, ilginç hatıralar yaşadığımı anlattım. Anlatırken Prodüktör Hüseyin Aslangiray kulaklıkla, “Hocam sizinle görüşmek isteyen iki dinleyici var. Telefonlarını alsak programdan sonra görüşür müsünüz” dedi. Elbette görüşürüm cevabını verdim.

Programı alnımızın akıyla bitirdik. Çayımızı yudumlarken Hüseyin Aslangiray, Kadirli’li, Antalya’da bir dershanede öğretmenlik yapan Ali Göloğlu adlı dinleyiciyi bağlattı. Sn. Göloğlu benim öğretmen okulundan arkadaşım İsmail Göloğlu’nun yiğeni imiş. Kültürel değerlere sahip çıktığımız için teşekkür ediyor, tanışmak için de evine davet ediyordu. Eve gelemeyeceğimizi söyledim. “O zaman biz kaldığınız otele gelelim, kabul eder misiniz” dedi. Memnuniyetle diyerek, saat 16:00 – 17:00 sularında otelde olacağımızı söyledim. Otelin adresini ve telefonunu verdim.

Program esnasında bizi arayan öbür dinleyiciye de telefonla ulaştık. Tanışmak istediğini, kuş ve hayvan portreleri yapan bir ressam olduğunu, özellikle turna portreleri yaptığını söyledi. Tanışmak istiyordu. Aynı gün saat 13:30 da Antalya Radyosu’nda buluşmak üzere randevulaştık. Ressam dinleyicimiz verilen saatte radyoya geldi. Uzun uzun sohbet ettik. Yaptığı portrelerden 12 tane de bana armağan etti. Tablolar müthişti. Turna ve Kangal köpeklerinin portreleri harikaydı. Canlı gibiydi. Hüseyin’e, “İşte bu güzellikler parayla pulla satın alınacak cinsten değil Hüseyinciğim, güzellikleri sizin sayenizde yaşadık”, diyerek yapılan işin önemini vurguladım.

Öğle yemeğinde, Antalya Radyosu’nda Prodüktör Saffet Uysal Bodrum Hakimi ile ilgili bir kitabın Antalya’da Simge Kitap Evi tarafından yayımlandığını söyledi. Yemekten sonra doğru kitap evine gittik. Hüseyin Aslangiray beni yetkililerle tanıştırdı. Programı dinledikleri için sesimi tanıdılar. Kitapevi sahibi Bodrum Hakimini armağan etti.

Yazarı, “Belkıs Öztin Koparanoğlu” adında bir edebiyat öğretmeni. Yazarın babası Hakim Hanımın yanında katip olarak çalışmış. Kitabı da babasının vasiyetini yerine getirmek için kaleme almış. Kapağa da Hakim Hanımın güzel bir resmini koymuş. Kitaba sahip olduğum için çok sevinçliydim. Kısa zamanda okumak kaydıyla çantama koydum. Kitabın yayımlandığından yeni haberim olduğu için hayıflandım. Çünkü “Bodrum Hakimi” benim için önemliydi. Hakim Hanımın intihar sebebi çözülmemişti. İntihar sebebinin çözüleceği düşüncesiyle ayrıldık kitap evinden.

Benimle tanışmak isteyen ikinci dinleyici Ali Göloğlu’na, saat 16:00 – 17:00 civarında otelde olacağımızı söylemiştik. Ama Antalya’da ha şurası, ha burası derken geciktik. Saat 17:00 civarında misafirlerin gelip gelmediklerini öğrenmek için oteli aradım. Görevli takriben bir saat bekleyip gittiklerini söyleyince beynimden vurulmuşa döndüm. Bu kadar erken geleceklerini hiç düşünmemiştim. Hemen adıyla rehberden telefonuna ulaşmak istedim. Radyoda görüştüğümüz telefon adına kayıtlı değilmiş.

Kendimi kültür aşkıyla yanıp kavrulan dinleyiciye affettirmek için çareler arıyordum ki, telefonuna ulaşmak için Prodüktör Hüseyin Aslangiray geldi aklıma. Hüseyin’i aradım. Hüseyin, “Sarı kağıtlara yazarak duvara yapıştırmıştım. Vallahi hocam, siz görüştükten sonra dürdüm büktüm her ikisini de çöpe attım. Çocuklar Bodrum’a tatile gitmek için arabanın içinde beni bekliyorlar.” dedi. Yapacak hiçbir şey yoktu. Umutlarım suya düştü. Kendi kendime, “Hep verdiğin sözleri yerine getirmekten başına bin türlü bela geldi, ama bu sözünü yerine getiremedin, yazıklar olsun Halil Atılgan” dedim içimden. Verdiğim sözü yerine getiremediğim için kendime saygısızlık yaptığımı düşündüm.

Aradan takriben bir saat geçmişti. Biz de Beldibi’ne gitmek için hazırlanıyorduk ki, eşimin cep telefonu çaldı. Arayan Hüseyin Aslangiray’dı. “Hayırdır Hüseyinciğim” dedim. “Hocam sizinle telefonla görüştükten sonra radyoya uğradım. Mesainin bitmesine rağmen telefonları bulmak için bütün çöp kutularını karıştırdım. Telefonu buldum. Kağıt kaleminiz varsa hemen yazdırayım” dedi. Dona kaldım. Kurşun yesem bir damla kanım akmazdı. Zahmet etmişsin de diyemedim. Çünkü bu zahmetten öte bir hizmetti. Kişiye duyulan en büyük saygı, boğulan birini kurtarmak gibiydi. Hüseyin’e, “Benim için fedakarlık ancak böyle olabilirdi. Sen fedakarlıkların en yücesini yaptın. Bu teşekkürle ödenmez. Ben de sana teşekkür etmiyorum” dedim. Hüseyin Aslangiray müthiş bir dostluk örneği sergilemiş, fedakarlığın en güzelini yapmış, sonra da çocuklarıyla birlikte tatile gitmişti. Sevgili Hüseyin bu zamanda, böyle insanların hala bulunduğunu kanıtladı. Varolasın Hüseyin. Kadirşinas, vefakar dost.

Tanışmak isteyen Ali Göloğlu’nu hemen aradım. Defalarca özür diledim. Bir sonraki günde evine konuk olduk. Kahvesini içerek kendimizi affettirmeye çalıştık. Nasıl da mutlu oldu. İnsanları mutlu etmek ne kadar güzel dedim. Keşke herkes Yunus gibi, Hacı Bektaş-i Veli gibi olsa diye düşündüm. Ne demiş Hünkar: “İncinsen de incitme”.

Aşk meydanı bu meydan
Can dostun can erindir
Yücelerin katında
Aşkı bilenlerindir

Gönül bu Hak yapısıdır
Aşk ve birlik tapusudur
İyi bil cümle alemi
Doğruluk dost kapısıdır

Hacı Bektaş düşüncesini uygulamak oldukça zor bu zamanda. Zira hatır yerini satıra, gönül yerini katıra bıraktı.

Ali Göloğlu’nu mutlu etmenin sevinciyle Beldibi’ne döndük. Başladığım “Bodrum Hakimi”ni bir an önce bitirmeliydim. Kaldığım yerden devam ettim. Yudum yudum okuyor, önemli yerlerin altını çiziyordum. Okudukça Hakim Hanımın intihar etmesinin esrarı da çözülüyordu. 31. sayfadaki satırlar çok önemliydi.

“Bodrum’a kış iyiden iyiye gelmişti. Hemen hemen her gün ya poyraz, ya lodos eser, yağmur da deli deli yağardı. Öyle günlerde okula gidip gelmemiz çok zordu. Böyle kış günlerinin birinde denizin meşhur dalgalarını yiyerek kendimizi evlerimize zor atmıştık. Erişteler (deniz yosunu) yalı kıyısında havada uçuşuyordu. Evin kapısından içeri girerken üstümüz başımız erişte doluydu. Oturma odasında annemle (yazarın annesi Ayşe Hanım) Hakim Hanım Teyze karşılıklı oturuyorlardı. Bizim eve gelişimizi fark etmemişlerdi. Hakim Hanım Teyze hem ağlıyor hem de anneme alçak sesle bir şeyler anlatıyordu. Annem de can kulağıyla onu dinliyordu. Anlattıklarını da başıyla onaylıyordu. Kardeşimle odaya girmedik. Üstümüzü çıkardık. Oda kapısının dışına oturduk. Konuşulanları dinlemeye başladık. O, boynundaki külçe incisiyle ha bire oynuyor, konuşurken sesi titriyordu. Anneme:

“Çok sevdiğim bir ağabeyim var. Kalp hastası. Onun için çok üzülüyorum. Bu hastalığın tedavisi yok. Bazı nedenlerle kırıldık. Sorma nedenini söyleyemem. Ağabeyimin Fahir adında tıpta okuyan dünya tatlısı, canım, ciğerim bir oğlu var. Onu kendi oğlum gibi seviyorum. Ömrüm olursa onu en yüksek yerlere kadar okutacağım. Yaz tatilinde zaten yanıma gelecek. Biliyor musun ben nişanlıydım. Yüzüme öyle şaşkın şaşkın bakma. Sözümü de hiç kesme sakın. Birbirimizi o kadar çok seviyorduk ki anlatamam. Leyla ile Mecnun gibiydik. Kafa yapısıyla, dış görünüşüyle her şeyiyle bana hitap eden mükemmel biriydi. Ama ne yaparsın, Allah birleşmemize izin vermedi. Tanrının rahmetine kavuştu. O öldükten sonra dünyam yıkıldı, karardı. Kimseleri beğenmedim. Kimseyle de evlenmeyi düşünmedim artık. Düşünemem de zaten. Mezarını bile ben yaptırdım. Şimdi İstanbul’da gömülü. Onun yanında yerimi ayırttım. Ölünce yanına gömüleceğim. İkimiz de öğrenciydik. Çifte kumrular gibiydik. Üniversitedeki aşklar başka oluyor. Pek çok kişi aşkımızın yüceliğini, güzelliğini bilirdi.

Son sınıfta nişanlanmıştık. Nişanlım ameliyat sırasında öldü. Dünyam o günden beri yıkıldı. Gülsem, neşeli görünsem bile içimde kapkara rüzgarlar esiyor. Yüreğimi devamlı oraya fırlatıyor. Acılarım azalacağına her gün ipek kozası gibi daha da sarıyor etrafımı. Onu aklımdan, içimden ne çıkarabiliyorum, ne de atabiliyorum. Adını da sorma bana. Asla söyleyemem. Kendisiyle beraber kalbimin en derin köşesine gömdüm adını. Yalnız kaldığım anlarda, günlerde hep onu düşünüyorum. Hayali gelip gelip oturuyor bazen. O anlarda çıldıracak gibi oluyorum. İntihar edip bir an önce gitmeyi de düşünmüyor değilim.”

Anladığımız kadarıyla Hakim Hanım Bodrum’da, ölümle iç içe yaşamakta, ölmeyi aklından çıkarmayan, ölen nişanlısına kavuşmak arzusuyla yanıp kavrulan bir kişilik sergilemekte. Ölme, intihar etme arzusu her gün biraz daha öne çıkmakta. İşte bu duygularla Bodrum’da, Koyun Baba Koyu’na bir keşfe gider. Keşiften sonra oradaki Koyun Baba yatırını da ziyaret ederek dilekte bulunur. Ayşe Hanım (yazarın annesi, Katip İlyas Beyin eşi) ne dilekte bulunduğunu sorar. Hakim Hanım cevap verir: (…) “Bilmiyor musun da gönlümdeki dileği bana soruyorsun. Tanrıdan nişanlımın günahlarını affetmesini istedim. Ayrıca bir an önce onun yanına gitmek için de dilekte bulundum. Bana öyle kaşlarını çatarak bakma Ayşe’m. Göreceksin kısa zamanda onun yanına gideceğim. Bugün tuttuğum dilek de böylece gerçekleşmiş olacak”.

Hakim Hanım Ayşe Hanım’a bir başka günde: “Benim büyük aşkım ölen nişanlımı biliyorsun. Onu asla unutmadığımı da. Her gün ona kavuşma arzum daha da artıyor. Kendimi çok kötü hissediyorum, yaşamak filan da istemiyorum” diyerek ölüme biraz daha yaklaştığını açıkça ifade eder. Bu sıkıntılar içerisindeyken başının ağrısını dindirmek için evdeki bütün ilaçları içerek ölmeyi dener. Fakat başarısızlıkla sonuçlanır. Ama yine de yılmaz, sevdiğine kavuşmak için bu kez işi bitireceğinin sözünü verir kendi kendine.

Aylardan Ramazan, günlerden Pazar’dır. İlaç içip de ölüme kavuşamadığı günün sonrası Hakim Hanım evinde hastadır. Gerisini Bodrum Hakimi kitabından aktaralım: “Azıcık sağı solu toplarken kapı çaldı. Gelen Terzi Hasibe Teyze idi. Bayram için yaptırdığı elbisenin provasını yapmaya gelmişti. Onunla sokak kapısının önünde konuştu. Ona, “Şimdi gidin Hasibe Hanım. Prova olacak halde değilim. Biraz hastayım halimi görüyorsun. İlaçlarımı aldım. Yatıp uyuyacağım. Öğleden sonra gel. O zaman provamı yap. Hem beni o zaman daha iyi göreceksin. Güle güle şimdilik” diyerek onu bir an önce başından savdı.

Hasibe Hanım gidince sokak kapısını arkadan sürgüledi. İçeri girdi. Boy abdesti aldı. Yukarı kata çıktı. Gelin olacağı zaman giymek için aldığı canı gibi sevdiği pembe, bol, yarım kollu gecelik ve sabahlık takımını sandıktan çıkardı. Özenle giydi onları. Güzelce makyajını yaptı. Kırmızı rujunu ve kırmızı ojelerini hem el hem de ayak tırnaklarına sürdü. Namazlığını yayarak namazını kıldı. Kur’an-ı Kerimden bir sure okudu. Kur’an-ı açık olarak seccadenin yanına bıraktı. Pembe iğne oyalı yeni başörtüsünü de katlayıp yanına koydu. Nişanlısının resmini yerine koydu. Kendi kendine bir yandan konuşuyor, bir yandan da gözyaşları yanaklarını ıslatıyordu. Bu sefer başarılı olmalıyım. Düşüncelerimi şimdi gerçekleştirmeliyim. Arkamdan kimse suçlanmamalı, zaten suçlanmayacak dedi. Dün akşamdan beri film kareleri daha da büyüyerek içine alıp dönüyordu etrafında. Boğulacak gibiydi. Bakışları iyice sabitleşmişti. Kareler onu içine çekiyordu. Yalnızlığım, yaşım, sıkıntılarım hepiniz biteceksiniz birazdan. Of kimseye açamadığım bu krizler delirtecek beni. Sevgilim beni çağırdığını duyuyorum. Bütün benliğimle her şeyimi sana vermiştim. Şimdi sana geliyorum. Yeter artık çektiğim ne varsa dedi. Odada dolaşmayı bıraktı. Divana oturdu. Beyaz bir kağıda vasiyetini yazdı. Vasiyetinde, ölümünden kimsenin sorumlu olmadığını İstanbul’a gömülmesini, Fahir, (yeğeni) Fahir’in dayısından başka ölümünü kimseye haber vermemelerini, ölüsüne ne savcı Ahmet’in ne de Dr. Misoğlu’nun dokunmamasını onların üzülmemelerini, öbür tarafta sevdiklerinin beklediğini yazıyor “Hoşça kalın” diyordu. Kağıdı iyice katladı, sağ elindeki kalın kırma bileziğinin altına güzelce yerleştirdi. Merdivenlerden ruh gibi indi. Bir çanağa zeytinyağı koydu, ipi iyice yağladı. Ayağına topuklu en şık terliklerini giydi. Merdivenlerden elinde iple çıkarken “Ölüm senden korkmadım, korkmuyorum. Sana geliyorum. Yakalayacağımı sandığım hayallerim uçtu gitti. Hoşça kalın evim, Bodrum, çocukluğum, gençliğim, kızlığım, orta yaşlılığım, kısaca her şeyim” diye aklından geçirdi. Merdiven tırabzanına ipi geçirdi. Tekrar aşağıya indi. Odadan sehpayı aldı, ipin altına göre ayarladı. Sehpanın üstüne çıktı. İpi boynuna geçirdi. Hakim Hanım, bunca yıl nice insanların kararlarını verdin. Ya affettin ya cezalandırdın. Şimdi de kendini yargıladın, idam cezanı verdin. Tarihte böylesi görülmemiş, görülmeyecektir herhalde. Hadi Sayın Hakim Hanım kalemi kır, işi bitir. Bütün bu ayrıntıları bir kağıda karalamış, arasına da vasiyetini koymuş. Üstünde “Başkatip İlyas Öztin’e aittir” yazılı kocaman bir zarfın içine koyup kapatmış. İlyas Öztin yanında çalışan katibi, yazarın da babası. Sehpayı ayağı ile itti. Yağlı elleriyle duvara çarpmamak için duvarı itti. Elinin yağ lekeleri tanıklık edercesine duvara çıktı. (Bodrum Hakimi, Belkıs Öztin Koparanoğlu, Simge Kitapevi, Antalya – 2002)

Evet, Bodrum Hakimi Mefharet Hanım, 17 Mayıs 1954 Pazar günü, Ramazan Bayramı’na birkaç gün kala kalemi kırmış, kendi idam cezasını kendisi vermiş. 24 Eylül 1951 tarihinde Bodrum’da başlayan hakimlik görevi de böylece sona ermişti. O artık yoktu. O, sözünü yerine getiren, nişanlısına kavuşan yeni bir hayatın Mefharet Hanım’ı. Türkülerde yaşayacak, Çelik amcanın sazından çıkan nağmelerle hayatını sürdürecek bir Bodrum Hakimi’ydi. O artık kara toprağın geliniydi.

Ben, Bodrum Hakimi türküsüyle 1965 yılında Çengel’in yalnız gecelerinde tanışmıştım. Bodrum Hakimi’ni araştırdıktan sonra da, “Çengel Gecelerinde Bodrum Hakimi” yazısıyla konuyu dile getirmiş, sonunu da aşağıdaki satırlarla bağlamıştım. Nedense bu yazıyı da aynı satırlarla noktalamak geldi içimden.

“Bodrum Hakimi Mefharet Hanım’ı, Bahçıvan veya Asarlı Ahmet olarak bilinen kardeşi Ahmet Abdülhadi okutur. Bodrum’da İz Bırakanlar takviminde Hakim Hanım’ın doğumu 1906 olarak gösterilmişse de Erdek Nüfus kütüğünden aldığımız kayıtlara göre Hakim Hanım 2 Mart 1914 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Adı Fatma Mefharet Tüzün’dür. 1942 yılında verdiği veraset ilamından Cumhuriyet Savcılığı İstanbul Ceza Evinde Hakim adayı olduğu anlaşılmaktadır. Hukuk Fakültesi’ni bitirdiği, ilk göreve nerde ne zaman başladığı tespit edilememiştir. Ancak uzun müddet Kütahya Tavşanlı’da hakim olarak görev yapmış, orada da gönüllere taht kurmuş, tayin olduğunda halk arkasından çok gözyaşı dökmüş, büyük bir törenle de 1951’de Bodrum Hakimi olarak uğurlanmıştır. İşte bu uğurlamayla Hakim Hanımın gönül defterine yeni bir sayfa açılmış, dillere destan olmanın sınırına biraz daha yaklaşmıştır.

At sırtında keşiflere gidişiyle, adaletiyle, dürüstlüğüyle, insanları sevmesiyle gönülleri fethetmiş, ünü Bodrum ve çevresine yayılmış. Bodrum onunla, o Bodrumla güzellikler yaşamış. Her insan gibi sevmiş sevilmiş. Yalnızlığını, sevgisini şarkılarla, türkülerle paylaşmış. Ama ne yazık ki yüreğine düşen sevdaya yenik düşmüş. Gerek Tavşanlı’da gerekse Bodrum’da gönüllere taht kuran Bodrum Hakimi Mefharet Hanım 1914 yılında başladığı ömür yolculuğuna 17 Mayıs 1954 tarihinde son noktayı koymuş. Yakınları almış götürmüşler cenazesini Bodrum’dan. Mezarı İstanbul’da.

Yıllar unutturamamış onu. Zaten hiç ölmemiş ki. Sevenlerinin gönlünde hep yaşamış. O artık efsane bir Bodrum Hakimi. Çiftlik köyünden Çelik amcanın telinde “Nasıl attın Mefharet Hanım ipe kendini” diyen bir Bodrum Hakimi. Bu satırları yazan, 1966 yılında Kastamonu’nun Azdavay ilçesinin, Çengel köyünde çiçeği burnunda bir öğretmenin gecelerinin konuğu. Odada 1963 model pikabın iğnesiyle ses bulan bir Bodrum Hakimi.

Bodrumlular erken biçer ekini
Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hakimi

dizeleriyle haykıran, türkülerimizin nasıl yakıldığını, günümüze kadar da nasıl ulaştığını kanıtlayan Bodrum Hakimi. O kısaca türkülerimizin geçmişiyle geleceği arasında bir köprü. O artık türkü olan bir Bodrum Hakimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!