Tüm Haberler

Adem Gardaş Dedim (Naimem) 1 Türküsünün Hikayesi

Türküye konu olanlardan Adem, Yatağan İlçesinin Leyne (Turgut) beldesindendir. Olay 1941 yılında olur. Adem, Çakır Mehmet adında birisiyle arkadaşlık yapmaktadır. Bu arkadaşlıkları o denli ilerler ki birbirlerinin evine sık sık gelir gider olurlar.

Adem’in Cemile isminde bir üvey kızı vardır. Bu gelip gitmeler sırasında Cemile ile Çakır Mehmet arasında duygusal bir ilişki başlar. Olay Adem tarafından kabullenilemez. Bu yüzden aralarında sık sık kavgalar çıkar.

Sonuçta; Adem, Çakır Mehmet’i öldürmeye karar verir. Sürekli fırsat kollar. Bir gün evine davet ettiği dostları ile birlikte Çakır’ı da çağırır. Davet sonunda tüm dostlarını gönderir ancak Çakır’dan kalmasını ister. Yalnız kaldıklarında da kamasını çeker ve Çakır’ın kalbine saplar.

Bu olay üzerine “Adem Gardeş” türküsü yakılır. Türkünün sözleri ve müziği yöre müzisyenlerinden Pisili Kemancı Tahir Usta’ya (Erdinç’e) aittir. Bazı kaynaklar, sözlerini Tahir Usta’nın hanımının yaktığını belirtmektedir. Türküde adı geçen Naime, Çakır Mehmet’in eşidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlarla Destek Ol!